Rozmaitości
Piątek, 28 marca 2014 22:07

Cudze chwalicie, swojego nie znacie!

Nie wszyscy lubią wizyty w muzeach i cenią historię dlatego eksperci z nowosądeckiego muzeum wymyślili specjalną ofertę: Miasteczko Galicyjskie. I choć idea Miasteczka powstała kilka lat lata temu, najmniej o jego istnieniu wiedzą właśnie Małopolanie.
Co ciekawe na zwiedzanie do Nowego Sącza przybywają szczególnie mieszkańcy północnej Polski. Robert Ślusarek dyrektor Okręgowego Muzeum w Nowym Sączu zapewnia, że nawet Ci którzy z historią są na bakier w Miasteczku nie będzie się nudzić.

Na czym polega sukces Miasteczka?

- Przeważnie w muzeach nie wolno dotykać eksponatów. My chcemy uczyć bawiąc. Wtedy dotrzemy do największych sceptyków. Eksponaty w Miasteczku można dotykać! Na miejscu są także pasjonaci i znawcy z, którymi można porozmawiać

Podobno miasteczko jest tak zaprojektowane, że nawet jeden kamyk nie znajduje się tam przypadkowo.

- Bez przesady, ale coś w tym jest. Chcieliśmy zbudować Miasteczko w oparciu o wygląd zabudowy różnych miast Galicji Zachodniej. Zależało nam na odtworzeniu średniowiecznej zabudowy Niepołomic, Ciężkowic, piętnastowiecznego Krakowa , Nowego Sącza. W tej mozaice architektonicznej nie zabrakło także zabudowy wzorowanej na architekturze Starego Sącza, Zakliczyna czy Krościenka.

Muzeum korzystało także ze źródeł pisanych?

-Naturalnie. Już trzydzieści lat temu środowisko etnografów sądeckich interesowało się przestrzenią ludności Łemków, Pogorzan i Lachów. Inspiracją był dla nas także Łuszkiewicz, Wyspiański, a także Mehoffer.

Sukces tego miejsca to nie tylko ciekawe rekonstrukcje.

- Zrewitalizowaliśmy dawne zawody. Goście mogą obejrzeć wnętrza związane z kulturą galicyjską. Wśród nich jest dawna pracownia krawiecka, apteka, pracownia fotograficzna z początku XX wieku. Nadal zbieramy akcesoria do wyposażenia sklepu kolonialnego, apteki i pozostałych pracowni. Zdobywanie tych przedmiotów niekiedy graniczy z cudem.

Czy muzeum przyjmuje przedmioty do wyposażeń wnętrz także od zainteresowanych?

- Oczywiście. Najlepiej przesłać zdjęcie przedmiotu do muzeum na adres mailowy: miasteczko@muzeum.sacz.pl. Gdy okaże się, że dany eksponat rzeczywiście jest ciekawy przyjmujemy go do naszych zbiorów.

Rozmawiała Anna Mączka

Miasteczko Galicyjskie czynne jest od 1 maja do 12 października od 9-ej do 16-ej. Na naszych Czytelników w Miasteczku Galicyjskim czeka zaproszenie dla jednej rodziny. Wystarczy podać hasło "Małopolska on line".

zdj. arch. Muzeum
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
    Reklama
    Reklama
    Mazda CX-60
    Pod naszym patronatem
    Partnerzy malopolskaonline.pl