Rozmaitości
Wtorek, 11 lutego 2014 23:01
Zajęcia pod okiem mistrza. Seminarium z Tomaszem Knapem (zdjęcia)
NOWY TARG. Trener bocheńskiego klubu Fightman, najlepszej w Polsce drużyny MMA 2013 Tomasz Knap prowadził zajęcia z zawodnikami Nowotarskiego Klubu Sztuk Walki - Herkules Gym. Jak mówi - "każdy z nas ma w sobie wariata, złość i agresje", ale na treningach można obrócić na swoją korzyść "wszystkie cechy, które w zewnętrznym świecie nas przekreślają".
Jakie najważniejsze cechy musi mieć ktoś, kto chce trenować sztuki walki?Tomasz Knap: To jest trudne pytanie, bo nie ma na nie jednakowej dla wszystkich odpowiedzi. Trenowanie sportów walki jest dla jednych realizacją ich powołania do sportu wyczynowego, dla innych będzie wentylem, przez który uciekają wszystkie negatywne emocje i cały stres codzienności. Dla wszystkich jednak to ta sama droga. Każdy kto chce nią podążać musi mieć w sobie tak wysoki poziom samozaparcia, który pozwoli mu pokonać największego przeciwnika każdego trenującego, czyli własne lenistwo, ból, zwątpienie czy słomiany zapał. Wielu ludzi uważa, że do trenowania sportów walki nadają się jedynie ludzie spokojni i odpowiedzialni. Według mnie jest to duże uproszczenie. Każdy z nas ma w sobie wariata, złość i agresje. Wielu ludzi kształtuje się na treningach obracając na swoją korzyść wszystkie cechy które w zewnętrznym świecie ich przekreślają. Dzięki temu że ich złość i agresja znajdują ujście w warunkach sportowej rywalizacji, takie cechy nie pojawiają się już w ich prywatnym życiu.
MMA to kompilacja - a jak wybrać odpowiednią dla siebie sztukę walki?
Tomasz Knap: - Pytanie to z gruntu zawiera według mnie kluczowy atawizm, który nie chce wciąż umrzeć w drodze ewolucji. MMA to aktualnie całkowicie odrębna dyscyplina sportów walki składająca się z wszystkiego co najlepsze w znanych człowiekowi systemach walki. Składające się na nie Kickbokserska stójka z elementami Tajskiego boksu, Zapasy stanowiące kompilacje stylów wolnego i klasycznego oraz Judo i brazylijskie jiu jitsu wszystko stanowi obecnie spójną całość. U podstaw tego sportu leżą konfrontacje stylów walki pozbawione wszelkich reguł (UFC 1,2,3), które miały na celu wyłonienie dyscypliny najskuteczniejszej. Aktualnie jesteśmy już lata świetlne od zamykania się w ramach tego rodzaju konfrontacji na konkretnych stylach. Cała idea sportu jakim jest MMA zakłada pełną przekrojowość zawodnika. Nikt nie wyjdzie do zawodowej rywalizacji na najwyższym poziomie bazując na dyscyplinie stanowiącej 33% całej rywalizacji, gdyż z prostego rachunku wynika, iż na jego niekorzyść przemawia pozostałe 66% walki. Dlatego uczę swoich zawodników tego, aby proporcjonalnie kształcili się we wszystkich aspektach sportu. Obraz walki jest jak układanka z puzzli. Aby wszystko przebiegało jak należy - nie może brakować żadnego elementu.
Na czym polegają zajęcia w ramach takich seminariów jak to nowotarskie?
Tomasz Knap: - Treningi tradycyjne prowadzone przez nas regularnie w klubach uczą wszystkiego, co potrzebne do uprawiania sportu. Jednak czas jest ograniczony treningami poszczególnych grup, plan treningowy dotyczy często przygotowania pod konkretne zawody i realizowanie planu i przygotowań. Seminaria pozwalają na naukę wszystkiego co nowe i ciekawe - niejako poza regularnym trybem pracy treningowej. Zapraszamy często najlepszych zawodników, którzy przywożą do nas techniki i metody treningowe podpatrzone podczas ich treningów w najlepszych amerykańskich brazylijskich, czy angielskich gym'ach. Inną kwestią jest zastrzyk motywacji, jaki daje trenującym możliwość nauki i sparingów z osobami, które obecnie w tym sporcie osiągają poziom światowego zawodowstwa. Staram się, aby w miarę możliwości organizować seminaria w miejscach, które pozwalają na wprowadzanie metod szkoleniowych wykraczających poza schemat zamkniętej sali. Biegi w górach, treningi na basenie, kąpiele lodowe, toczenie opon, interwały to wszystko jest chlebem powszednim w AKA, BlackZillians, Team Quest czy u Grega Jacksona organizując seminaria czerpiemy z najlepszych wzorców nie zapominając przy tym o dodawaniu własnych sekretnych składników.
Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
komentarze