
Ogromna farma słoneczna otwarta w Małopolsce
W małopolskiej gminie Rzezawa powstała jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. 6 września jej uruchomienie zainaugurowała ALSEVA, która jako jedyna w Polsce firma całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.
Sportowy hołd dla zasłużonych działaczy
Osiem drużyn – piłkarze urodzeni w roku 2009 i młodsi, walczyło o Puchar Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego w XVI Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej im. Jacka Bugańskiego oraz Aleksandra Giertlera.

Nowoczesny kompleks rekreacyjny
Zalew z plażą, ścieżki pieszo-rowerowe, drewniane pomosty, wyspa z altaną widokową, pola kempingowe i namiotowe, domek letniskowy, muszla koncertowa, dwa boiska do piłki plażowej, tężnia solankowa, wiata grillowa oraz miejsce na ognisko i strefa dla pojazdów gastronomii. W Szerzynach powstaje kompleks rekreacyjny, który przyciągnie turystów i mieszkańców.

Obywatelska Kontrola Wyborów
Na skwerze Andrzeja Wajdy w Krakowie odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w Małopolsce, oraz KOD Małopolska w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów.

Ptasia grypa w Krakowie
24 maja Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptaków dzikich z gatunku mewa śmieszka na terenie Krakowa, w dzielnicy Podgórze.

Pierwszy krok do rekultywacji Jeziora Rożnowskiego
Akcję zainicjowaną przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" poparło 16 sądeckich samorządów, w tym Rada Powiatu Nowosądeckiego. Zebrano 5100 podpisów pod poparciem tej idei.
"Tu Jest Przyszłość"
Dziś odbyła się w Krakowie konferencja prasowa Zarządu Regionu Małopolskiego Platformy Obywatelskiej promująca akcję Tu Jest Przyszłość, która w Małopolsce odbędzie się 15 i 16 maja.

Platforma Obywatelska dla przedsiębiorców i kredytobiorców
Wczoraj w Krakowie małopolscy posłowie Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski i Marek Sowa przedstawili program partii dla przedsiębiorców oraz kredytobiorców.

Józef Kuraś „Ogień” upamiętniony srebrną monetą NBP
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

Problemy małopolskich restauratorów
O narastających problemach branży gastronomicznej rozmawiali w sobotę politycy małopolskiej Platformy Obywatelskiej z przedstawicielami tejże branży.

Kwiatkowski mistrzem świata, Król z brązem
Oskar Kwiatkowski został mistrzem świata, a Aleksandra Król zdobyła brązowy medal w slalomie gigancie równoległym w gruzińskim Bakuriani. To pierwszy w historii naszego kraju złoty medal tej imprezy.

Dostępna Poradnia Pulmonologiczna
Schorzenia układu oddechowego to najczęściej pojawiające się stany chorobowe. Problemy tego typy diagnozowane są i leczone w Poradni Pulmonologicznej Mościckiego Centrum Medycznego.
Kłamali, kłamią i kłamać będą, dopóki nie pozbawimy ich władzy
Małopolscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej krytykują politykę ustalania cen paliw przez państwowy koncert.

Poselska kontrola w kuratorium
Przed krakowskim Kuratorium Oświaty odbyła się dziś konferencja prasowa, podczas której Aleksander Miszalski - Poseł na Sejm RP przedstawił wyniki wielomiesięcznych kontroli w kuratorium dotyczących systemu represjonowania nauczycieli.

System dystrybucji jodku potasu w Małopolsce
Na dzisiejszym briefingu prasowym wojewoda przedstawił założenia systemu dystrybucji jodku potasu w Małopolsce. W spotkaniu z mediami uczestniczyła też dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek – małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Sejmik zajmie się zmianami w uchwale antysmogowej
Dziś przed siedzibą Sejmiku woj. małopolskiego odbyła się konferencja prasowa przed nadzwyczajną sesją Sejmiku.

Rewelacyjna Aleksandra Kurzak na jubileusz i na… urodziny
Brawo Ola, Ola i jeszcze raz Ola! Takich emocji dawno nie było w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Wczoraj, w niedzielę, 7 sierpnia mimo trzech bisów, publiczność wieczornego koncertu 55. Festiwalu im. Jana Kiepury nie chciała wypuścić Aleksandry Kurzak ze sceny.

Już w sobotę rozpoczyna się Festiwal Kiepury
Tylko 4 dni dzielą nas od pierwszych koncertów tegorocznej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury. 6 sierpnia Krynica Zdrój stanie się znowu stolicą polskiej piosenki.
Małopolscy parlamentarzyści PO piszą do Prezydenta
Z inicjatywy poseł Jagny Marczułajtis-Walczak małopolscy parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej wystosowali list otwarty do Prezydenta Andrzeja Dudy, z apelem o niepodpisywanie ustawy Lex Czarnek

Małopolanka poniesie poniesie polską flagę w Pekinie!
Niezwykłe wyróżnienie spotkało snowboardzistkę z Nowego Targu Aleksandrę Król - została chorążym polskiej reprezentacji olimpijskiej.

Autobus przyszłości na krakowskich ulicach
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie testuje elektryczny autobus marki Irizar ie tram. Pojazd wyróżnia się całkowicie bezemisyjnym, elektrycznym napędem, ale nie tylko.

Aleksandra Król wygrała Puchar Świata
Z austriackiego Simonhoehe, gdzie odbyły się ostatnie zawody w slalomie gigancie równoległym przed igrzyskami olimpijskimi, napłynęły świetne wieści.
Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej o wysokich cenach i nauce
Dziś podczas konferencji prasowych organizowanych przez Platformę Obywatelską w całym kraju omawiano temat lawinowo rosnących cen i kosztów energii - prądu i gazu. Podczas konferencji w Krakowie nie zabrakło też tematu szkolnictwa.

"Umieram, duszę się…" – trwa wyścig z czasem o życie Oli
Aleksandra Koza z Nowego Sącza ma 26 lat. Prowadzona jest zbiórka roczną na terapię dla niej - nierefundowanymi lekami w walce z mukowiscydozą. Zbiórka potrwa do 26 marca br. Ola potrzebuje Waszej pomocy. Walczy o swoje życie.

Ksiądz przed sądem
Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu rozpoczął się proces przeciwko Marianowi W., będącemu w przeszłości proboszczem kilku parafii rzymskokatolickich diecezji tarnowskiej, w tym w Grywałdzie w powiecie nowotarskim. Proces, z uwagi na dobro pokrzywdzonych, został utajniony.

Religia na pierwszej lub ostatniej lekcji?
Na sesji Rady Miasta Krakowa w dniu 27 marca radni zobowiązali Prezydenta Miasta by w miarę możliwości lekcje religii wyznaczane były na pierwszej lub ostatniej lekcji. Radni chcą także zmniejszyć ilość godzin poświęconych nauce religii w szkołach podlegających krakowskiemu samorządowi.

MOKOTEKA- lekcja filmowa dla klas ponadgimnazjalnych
Kolejna lekcja filmowa dla klas ponadgimnazjalnych w ramach Mokoteki już 8 kwietnia (poniedziałek) o godz.9.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Tematem spotkania będzie: Kamera moralna czy niemoralna? Dylematy Krzysztofa Kieślowskiego.

Rodzinny Ślizg i Mistrzostwa Wadowic
Już po raz szósty w dniu 17 lutego 2019 r. Lider Sport wraz z Wadowickim Centrum Kultury zapraszają na otwarte zawody narciarskie dla rodzin. Narciarze walczyć będą też o mistrzostwo Wadowic w slalomie gigancie.

Tradycyjna świąteczna Lekcja śpiewania z Loch Camelot
Już w najbliższą niedzielę 16 grudnia na Małym Rynku odbędzie się 71 Lekcja śpiewania pod hasłem „Kolędy do śpiewania po domach”. Wspólne kolędowanie odbędzie się na Małym Rynku w niedzielę, 16 grudnia, o godzinie 16.
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmią podczas lekcji śpiewania

Nowa makieta kompleksu klasztorno-szpitalnego na pl. św. Ducha
W środę, 28 listopada w przestrzeni miasta pojawi się nowa makieta przedstawiająca dawny kompleks klasztorno-szpitalny i nieistniejący obecnie kościół pw. Ducha Świętego. Model w formie rzeźby odlanej z brązu na granitowym postumencie zlokalizowany będzie na skwerze im. Jacka Woźniakowskiego na placu świętego Ducha

X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”
– Słuszność mają ci, którzy wiernie trwają przy dobru, bohaterami są ci, którzy dla Ojczyzny gotowi są oddać własne życie, idąc za głosem sumienia – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w kościele św. Stanisława Biskupa w Starem Bystrem podczas Mszy św. inaugurującej X Rekolekcje Góralskie „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Co kryją obrazy Oleksandry Krupskiej i Aleksandra Majerskiego?
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza 21 września 2018 r. w piątek na godz. 17.00 do Dworu Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej na podwójny wernisaż wystaw Oleksandry Krupskiej pt. „Akwarelowy Świat” oraz znanego w limanowskich kręgach artystycznych Aleksandra Majerskiego, który zaprezentuje wystawę pod nazwą „Malarskie Rysunkowe Impresje…”.

W Kraków Airport powstanie stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych
Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz tworzenie i realizowanie działań proekologicznych, w tym służących poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej, to cele współpracy zainicjowanej przez TAURON i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Test elektrycznych rowerów w Wierchomli
Już jutro w Wierchomli Małej przed hotelem Wierchomla Ski&Spa Resort odbędzie się test rowerów elektrycznych które przebojem zdobywają rynek i entuzjastów.
Aleksandra Kurzak nagrodzona złotym medalem Gloria Artis
- Jestem dumna i przeszczęśliwa, że tu, w miejscu chyba najważniejszym dla Polaka, w sercu Polski - na Wawelu, otrzymuję tę nagrodę - powiedziała sopranistka odbierając medal z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Noc Muzeów z Kolekcją Książąt Czartoryskich
Zanim ukończony zostanie remont w kompleksie Książąt Czartoryskich, a nowe Muzeum przyjmie pierwszych widzów w grudniu 2019 roku, najcenniejsze dzieła sztuki z ich słynnej kolekcji można bezpłatnie zobaczyć już podczas najbliższej Nocy Muzeów (18.05.2018).

Bezpłatne lekcje muzealne w Atmie
Muzeum Narodowe w Krakowie kontynuuje w 2018 roku akcję bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu „Kultura Dostępna”, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Próba oratorium „Mesjasz” G. F. Handla
Dzieło Haendla w wersji londyńskiej z 1743 r. wykonano w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej szkocki zespół Dunedin Consort pod dyrekcją Johna Butta. Temu wybitnemu dyrygentowi i muzykologowi, specjaliście od dawnych praktyk wykonawczych i autorowi uznanych odczytań dzieł kompozytorów angielskich doby baroku została powierzona piecza nad programem i kształtem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu.

Protest przeciw stacji bazowej w Kłaju
Ponad ćwierć tysiąca osób podpisało się pod petycją „NIE dla stacji bazowej w centrum Kłaja”. Mieszkańcy podwielickiej miejscowości obawiają się o swoje zdrowie.

Rekolekcje dla góralskiej młodzieży (zdjęcia)
- Nie uda się nasze życie, jeśli będziemy poza Chrystusem. Nie osiągniemy pełni swego człowieczeństwa, jeśli będziemy żyli, jakby Chrystusa nie było - podczas homilii wygłoszonej do młodzieży w Zakopanem w ramach rekolekcji „Miłość w Zakopanem" mówił metropolita krakowski.

Mniej dokumentów papierowych, czyli Zakopane wdraża system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją
W zakopiańskim Urzędzie Miasta Zakopane trwa dwudniowe szkolenie prezentujące system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją, który zostanie tu wkrótce wdrożony.
Rusza kwalifikacja wojskowa w Nowosądeckiem
Jutro rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego. Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Nowosądeckiego będzie pracować od 20 lutego do 27 kwietnia 2018 r. w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 18).

Rodzinny ślizg z Wadowic do Spytkowic
W miniony weekend na stoku Kompleksu Beskid w Spytkowicach odbyły się V Otwarte Zawody Rodzinne o Mistrzostwo Wadowic w Narciarstwie Alpejskim „Rodzinny Ślizg”
Wieczór poświęcony pamięci Leszka Aleksandra Moczulskiego
KRAKÓW. Wczoraj w Jamie Michalika zorganizowany został Wieczór Wspomnieniowy poświęcony Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu.

Będzie się działo w ten weekend na małopolskich stokach
Zima w pełni a zaczynający się weekend niesie ze sobą tak wiele propozycji, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Mleczko w pijalni (zdjęcia)
W okresie ferii zimowych w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy można obejrzeć kolekcję rysunków satyrycznych znanego rysownika- Andrzeja Mleczki.

Policjant z doskonałą pamięcią i refleksem
KRAKÓW. Dyżurny KP II zauważył przez okno mężczyznę poszukiwanego listem gończym i zatrzymał go. Po chwili do komisariatu wbiegł młody mężczyzna i zapytał, co się dzieje z jego kolegą. Kilka minut potem - na posterunek wbiegł mieszkaniec Krakowa, który zgłosił napaść i kradzież. Okazało się, że byli to właśnie dwaj poprzedni mężczyźni.
Sylwester na nartach - zobacz nasze propozycje!
Dla wszystkich tych, którzy nowy rok chcą przywitać aktywnie i zimowo niektóre stacje narciarskie przygotowały ciekawe propozycje.

Cysterna z mlekiem wypadła z drogi
Do wypadku doszło na przełęczy Snozka w rejonie Kluszkowiec.

Otwarte Mistrzostwa Miasta Oświęcim
Tuż przed świętami, 19 grudnia w ośrodku Kompleks Beskid w Spytkowicach odbyły się Otwarte Mistrzostwa Miasta Oświęcim w narciarstwie alpejskim.

Świąteczny rozkład jazdy
Jak zwykle w Święta Bożego narodzenia wiele stacji ogranicza godziny funkcjonowania lub całkowicie zamykają swoje trasy. Dobrze przed wyjazdem na narty zorientować się co nas czeka by uniknąć świątecznego rozczarowania.
Pogrzeb Leszka Aleksandra Moczulskiego
W czwartkowe popołudnie, na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie rodzina, przyjaciele i krakowianie pożegnali Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Nie żyje poeta Leszek Aleksander Moczulski
W niedzielę, 17 grudnia późnym wieczorem, zmarł Leszek Aleksander Moczulski – jeden z najbardziej znanych polskich poetów.

Zakład Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim ma własną „elektrownią słoneczną”
207 paneli słonecznych zostało zamontowanych w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim. Wyprodukują one taką ilość energii, by całkowicie zaspokoić potrzeby placówki, a naddatek prądu oddać do zakładu energetycznego.

Właściciele samochodów elektrycznych naładują je bezpłatnie przed IKEA Kraków
Dobra wiadomość dla użytkowników samochodów elektrycznych. IKEA Kraków uruchomiła dwie bezpłatne stacje ładowania „elektryków”. Każda obsłuży dwa pojazdy, czyli jednocześnie ze stacji mogą korzystać aż cztery samochody.

Zima się rozkręca!
Już od kilkunastu dni możemy jeździć na nartach w Małopolsce. Rekordowo wcześnie bo już 2 grudnia uruchomiono Gąsienicową na Kasprowym Wierchu, choć już tydzień wcześniej jeździć można było w ośrodku Master Ski w Tyliczu.

Atak na lekarkę w Nowym Sączu
W jednej z przychodni w Nowym Sączu, mężczyzna oblał lekarkę jakąś cieczą, twierdząc, że jest to kwas. Po incydencie uciekł z miejsca zdarzenia, ale już po 30 minutach został zatrzymany przez sądeckich policjantów.
Wystawa prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (zdjęcia)
27 listopada odbył się wernisaż wystawy prezentującej pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie. Liczący blisko 900 pozycji inwentarzowych zbiór prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich — malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru, posiada bezprecedensową wartość artystyczną i nie znajduje analogii w żadnej innej kolekcji dzieł Wyspiańskiego w Polsce i za granicą.

Kobieta fałszowała recepty na leki psychotropowe
Policjanci z Komisariatu Policji III w Krakowie zatrzymali 39-letnią mieszkankę Prądnika Białego. Kobieta fałszowała recepty na leki psychotropowe i realizowała je w pobliskiej aptece.
W Krakowie pojawi się nowe centrum rozwoju w zakresie mechaniki, optyki i elektroniki
W Krakowie pojawi się nowe centrum rozwoju w zakresie mechaniki, optyki i elektroniki. We wtorek przedstawiciele firmy Varroc, firmy CADM Automotive, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej podpisali list intencyjny o współpracy.

IX Góralskie Rekolekcje w Pieniążkowicach
W Pieniążkowicach dobiegają końca dziewiąte Góralskie Rekolekcje. Zainaugurowała je msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Pionierska konserwacja fotograficznej kolekcji Kriegerów
Drewniane domy i szopy u brzegu Wisły pod Wawelem, dorożki i furmanki na brukowanej płycie Rynku Głównego, a nieco dalej, przed zrujnowanymi Sukiennicami, przekupnie rozkładający swoje towary na drewnianych stołach bądź wprost na ziemi – taki Kraków z 2 połowy XIX w. utrwalili na szklanych negatywach fotografowie z rodziny Kriegerów.

Filtry lekiem na smród w Niepołomicach
Mieszkańcy Niepołomic podczas czatu z burmistrzem miasta poruszyli problem nękającego ich nieprzyjemnego zapachu, który wydobywa się z jednego z pobliskich zakładów. Jak poinformował włodarz miasta, radą na fetor mają być specjalne filtry, które „już się produkują”.
Lekarze padają ze zmęczenia. Konflikt w proszowickim szpitalu
Twierdzą, że są zmuszani do pracy ponad swe siły. Apelują do kolegów po fachu, by nie podejmowali pracy z proszowickim szpitalu. Miejscowe starostwo wbrew opinii tamtejszych lekarzy – bo o nich tu mowa – zapewnia, że nie ignoruje problemu.

Tauron sprawdza, czy przekona mieszkańców Podhala do ogrzewania elektrycznego domów
Tauron uruchomił projekt rozwojowo-badawczy Eko-Tatry, który będzie prowadzony wspólnie z Powiatem Tatrzańskim. W jego ramach - firma zamontuje i przetestuje nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych położonych na Podhalu, co ma przyczynić się do ograniczania niskiej emisji.
Dzisiaj lekarze w Małopolsce strajkują
Część małopolskich lekarzy zgodnie z zapowiedziami nie przyszła w środę do pracy, w wielu szpitalach lekarze protestują także w inny sposób. Praca niektórych małopolskich szpitali jest utrudniona.

W środę strajk lekarzy w Małopolsce
Szpitale i przychodnie będą tego dnia pracować w trybie dyżurowym, pozostali lekarze - rezydenci, stażyści, specjaliści - nie przyjdą do pracy.

Lekcja śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”
W sobotę na krakowskim Rynku Głównym odbyła się 65. Lekcja Śpiewania "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Poprzedziło ją wykonanie zdjęcia zbiorowego krakowian i turystów ubranych w czapki krakuski. Impreza była jednym z elementów finału Roku Kościuszki.
Demonstracja w obronie lekarzy rezydentów na Rynku Głównym (zdjęcia)
KRAKÓW. W piątek 13 października po południu w obronie lekarzy rezydentów na Rynku Głównym odbyła się demonstracja. Za młodymi lekarzami wstawił się też dziekan Collegium Medicum UJ, prof. Maciej Małecki.
Elektryczne skutery na minuty od piątku w Krakowie
Od piątku w Krakowie rusza nowa usługa transportowa - elektryczne skutery na minuty. To rozwiązanie podobne do działających już samochodów na minuty czy miejskich rowerów.

Studenci medycyny KAAFM i młodzi lekarze zdobędą doświadczenie w szpitalach województwa małopolskiego
Od tego roku akademickiego studenci medycyny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz młodzi lekarze, którzy dopiero co uzyskali dyplom będą mogli pogłębić swoją wiedzę i zdobyć niezbędne doświadczenie w trzech szpitalach prowadzonych przez województwo małopolskie. Wszystko dzięki porozumieniu jakie podczas inauguracji roku akademickiego podpisali wicemarszałek Wojciech Kozak, rektor KAAFM prof. Jerzy Malec oraz kanclerz KAAFM prof. Klemens Budzowski.

Powiat kusi lekarzy stypendiami
Ci z młodych medyków, którzy postanowią po studiach praktykę lekarską prowadzić nad Sołą, dostaną specjalne stypendium. Władze starostwa oświęcimskiego przeznaczyły na ten cel dodatkowe środki.
Lekcja Śpiewania na Małym Rynku w Krakowie (zdjęcia)
Tradycyjnie z okazji 3 maja odbyła się na Małym Rynku w Krakowie Lekcja Śpiewania.

Uniwersjada: Złota Król, brązowa Sztokfisz (video)
Aleksandra Król zdobyła złoty, a Karolina Sztokfisz brązowy podczas Zimowej Uniwersjady rozgrywanej w Ałmatach. Blisko podium była jeszcze dwójka Polaków.
Długa Polana ruszyła, dziś ruszają Dwie Doliny, Jaworzyna i Tylicz
Zgodnie z zapowiedziami wczoraj po południu sezon otwarty został na Długiej Polanie w Nowym Targu - przysłaliście nam zdjęcia, dziękujemy!
Sezon 2016/2017 w Małopolsce rozpoczęty!
Zgodnie z zapowiedziami a nawet nieco wcześniej bo jeszcze wczoraj wieczorem ruszył wyciąg UFO w Bukowinie Tatrzańskiej

Prof. Dariusz Dudek uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - medalem Gloria Medicinae
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, podczas której zostały wręczone medale Gloria Medicinae przyznawane przez kapitułę 10 wybitnym specjalistom. Wśród osób odznaczonych znalazł się wybitny kardiolog prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum UJ w Krakowie, dla którego to ogromne wyróżnienie.

Wystawa „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka” (zdjęcia)
ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”. Ekspozycja przygotowana została przez Lesława Dalla z okazji przypadającej 2 listopada 150 rocznicy urodzin polskiego etnografa.

Małopolska Licealiada, finał Ligi Lekkoatletycznej (zdjęcia)
Jedenaście damskich i dwanaście męskich drużyn, przystąpiło do drugiego, finałowego, rzutu Ligi Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczestników najbardziej prestiżowej imprezy szkolnej gościł, jedyny w Województwie Małopolskim obiekt lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia, stadion AWF Kraków.

Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Juniorów i Juniorów Młodszych w Lekkoatletyce. 10 medali zawodników UKS „Gimpel” Nowy Targ (zdjęcia)
Wielkie emocje towarzyszyły występom dziewcząt i chłopców, rywalizujących w grupach wiekowych junior i junior młodszy o tytuły Mistrzów Województwa. Jak to w ostatnich latach bywa, zdecydowanie więcej osób startowało kategorii junior młodszy, a i poziom sportowy w tej grupy był wyższy.

Ogólnopolska Liga Lekkoatletyczna Juniorów (zdjęcia)
MKS-MOS Sosnowiec był organizatorem pierwszego rzutu Ligi Juniorów, obejmującej województwa Śląskie, Łódzkie, Opolskie i Małopolskie. Zawody przeprowadzono równocześnie w pozostałych czterech grupach, w Białymstoku, Rzeszowie, Zielonej Górze i w Gdańsku.

Kolejna edycja Grand Prix Beskid Card za nami
Tym razem rywalizacja odbyła się w Kompleksie Beskid w Spytkowicach. Początkowo zawody planowane były na luty ale zostały przeniesione na sobotę 5 marca.

Będzie się działo w ten weekend!
Pierwszy weekend marca zapowiada się bardzo obficie pod względem narciarskich imprez.

Kolejne zmagania o Grand Prix BeskidCard
Jeszcze nie opadły emocje ostatnich zawodów które odbyły się w Krynicy a już w sobotę rywalizacja przenosi się do Spytkowic

Kolejna edycja rozgrywek IV Grand Prix o Puchar BeskidCard za nami
Pogoda do ostatniej chwili była nieprzewidywalna i nie sprzyjała przeprowadzeniu slalomu, ale dzień przed miło zaskoczyła Organizatorów i przyniosła świeżą dostawę białego puchu a w sobotę - dzień zawodów - piękną pogodę

Apres-Ski: Udana regeneracja w Uzdrowisku Rabka
Uzdrowisko Rabka S.A. pragnie zaprosić wszystkich, którzy aktywnie wypoczywają w górach na zabiegi lecznicze i SPA, które regenerują nadwątlone wysiłkiem fizycznym siły.

W weekend zaplanowano dwie kolejne edycje Grand Prix BeskidCard
IV Grand Prix o Puchar BeskidCard rozpoczął się 17 stycznia w Rytrze, drugie zawody które miały odbyć się w miniony weekend w Podstolicach zostały odwołane przez pogodę.

Mija kolejny tydzień ferii
Kończy się właśnie trzeci tydzień ferii, aktualnie wypoczywają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego

Lekcje tematyczne: I Wojna Światowa oraz Bitwa pod Gorlicami (zdjęcia)
W gorlickich liceach i technikach w ramach projektu pn. „Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami – Cmentarz 91″ dofinansowanego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowano 5 lekcji tematycznych poświęconych I wojnie światowej, a w szczególności Bitwie pod Gorlicami. Wykłady i warsztaty poprowadziła Helena Postawka–Lech z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Prezentacja "Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej" prof. Józefa Kąsia (zdjęcia)
W Domu Ludowym w Kościelisku odbyła się promocja Leksykonu Gwary i Kultury Podhalańskiej prof. Józefa Kąsia.
Wystawa lalek w Kętach (zdjęcia)
W Domu Kultury w Kętach można oglądać kolejną interesującą wystawę. Tym razem w galerii na piętrze prezentowane są... lalki.

Chór Szumny w kościele Na Górce na zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych „Biblijni Sztukmistrzowie”
W zakopiańskim kościele księży Jezuitów „Na Górce” odbyły się Rekolekcje Wielkopostne „Biblijni Sztukmistrzowie”. Na ich zakończenie wystąpił Tatrzański Chór Szumny pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.
KRAKÓW. Ruszyła budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci
Rozpoczęła się budowa Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci w Krakowie. Centrum będzie oferować sale stylizowane na domowe pokoje, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Łącznie ośrodek będzie liczyć 14 sal.

Polacy czekają na leki
Kilka dni temu pisaliśmy o dramatycznej sytuacji Polaków we Lwowie. Nasi rodacy tak, jak inni obywatele Ukrainy przeżywają trudną sytuację w ich kraju. Ceny wzrosły trzykrotnie. W zastraszającym tempie wzrósł kurs dolara. O tym jak radzą sobie teraz Polacy we Lwowie opowiada naszemu portalowi dr Ewelina Hrycaj-Małanicz Prezes Fundacji Lekarzy Polskich we Lwowie.
Akademia Młodego Energetyka - zajęcia dla młodzieży szkolnej
NIEDZICA. Zespół Elektrowni Wodnych zaprasza w sobotę 7 marca do laboratorium zlokalizowanego na koronie najwyższej zapory ziemnej w Polsce na warsztaty przygotowane dla szkół podstawowych z gmin: Łapsze Niżne, Czorsztyn, Krościenko, Szczawnica i Nowy Targ, pn. „Popołudnie z Naukowcami z AGH”. Zajęcia prowadzone są w ramach "Akademii Młodego Energetyka"

Tragiczna sytuacja mieszkańców Lwowa
W każdy wtorek przed lwowską siedzibą Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej ustawia się kolejka Polaków. Przeważnie są to starsze osoby, których najbliżsi już nie żyją lub wyjechali do Polski na stałe. Nasi rodacy korzystają z bezpłatnej konsultacji medycznej udzielanej im przez lekarzy-wolontariuszy ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Nie dodzwonisz się do Urzędu Wojewódzkiego. Trwa usuwanie awarii
- W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim ma miejsce awaria sieci telekomunikacyjnej. Obecnie trwa naprawa linii telefonicznych - informuje Monika Frenkiel z Biura Prasowego wojewody i dodaje, że numer alarmowy 112 "działa bez problemu".

Promocja Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej (zdjęcia)
W bukowiańskim Domu Ludowym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: promocja długo oczekiwanego I tomu „Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej” autorstwa prof. dra hab. Józefa Kąsia.
Wsparcie dla lekarzy leczących ludzi bezdomnych
We wtorek w Bazylice Mariackiej podczas charytatywnego świąteczno-noworocznego koncertu kolęd odbędzie się kwesta na rzecz Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które od lat pomaga bezdomnym i ubogim.
Troje lekarzy z Limanowej oskarżonych o śmierć bliźniąt
Akt oskarżenia przeciwko lekarce ze szpitala w Limanowej za nieumyślne spowodowanie śmierci bliźniąt oraz przeciw dwóm lekarzom, którzy narazili ciężarną na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, trafił do Sądu Rejonowego w Limanowej.
Dwoje 23-letnich mieszkańców Krakowa sprzedawało przez Internet leki wywołujące poronienie
W centrum miasta, policjanci zatrzymali dwoje młodych mieszkańców Krakowa w momencie kiedy mieli finalizować kolejną nielegalną transakcję. Podczas przeszukania sprawców jak i należącego do nich samochodu policjanci odnaleźli leki wczesnoporonne.

Lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności (zdjęcia)
Nasi redakcyjni koledzy zdecydowali się podzielić z Czytelnikami zdjęciami ze swoich urlopowych wojaży. Publikujemy w seriach zdjęcia z Florydy Michała Adamowskiego, a tym razem prezentujemy fotografie wykonane przez Piotra Korczaka, który urlop spędził na północy naszego kraju. Dziś lekcja historii, czyli wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.
Pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk odwiedzi Kraków
Aleksander Doba, pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, będzie 13 grudnia gościem Kolosowych spotkań w Dworku. Pokonał kajakiem trasę z Afryki do Ameryki Południowej, a później wyznaczył kolejną - z Lizbony na Florydę.
Policja: Wydarzenia w elektrowni jądrowej na Ukrainie nie spowodowały zagrożenia radiacyjnego
"W związku z pojawiającymi się informacjami o rzekomym zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie - Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski" - zapewnia Policja. Doniesienia o podwyższonym poziomie promieniowania w Tatrach są nieprawdziwe.

Uczniowie z małopolski nauczą się pływać
15 grudnia br. upływa termin składania wniosków do kolejnej edycji programu „Już pływam”, w ramach którego małopolskie gminy mogą się starać o dofinansowanie zajęć lekcji pływania dla dzieci. Samorząd Województwa Małopolskiego może przekazać wsparcie w wysokości nawet 30 proc. kosztów prowadzenia tych lekcji. Rodzice nie zapłacą więcej jak 100 zł za cały kurs.

Prawie 4,5 mln zł na staże dla przyszłych lekarzy
Ośrodki medyczne w Małopolsce otrzymają prawie 4,5 mln zł na organizację staży podyplomowych dla lekarzy i dentystów. Dzięki zarządzeniu Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowa młodzi adepci medycyny będą mogli kontynuować naukę, którą rozpoczęli w tym roku.

Elektroniczne Zaduszki w Zakopanem (zdjęcia)
Poezja Jerzego, Kingi i Marii Gruszczyńskich oraz muzyka Jerzego Gruszczyńskiego już po raz dziesiąty gościła w Starym Kościele w Zakopanem podczas Elektronicznym Zaduszek.
Powstaje "Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej"
Jego autorem jest prof. Józef Kąś. Językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapowiada, że pierwszy z dziesięciu 500-stronicowych tomów ukaże się już za kilka tygodni. Następne tomy, wraz z płytą z nagraniami gwary, powinny być drukowane systematycznie, co pół roku. Zbiór liczyć będzie ok. 50 tys. haseł i ok. 3 tys. zdjęć.

Małopolska Licealiada – I rzut Ligi Lekkoatletycznej Chłopców (zdjęcia)
Po raz piętnasty, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego przystąpili do rywalizacji w Małopolskiej Lidze Lekkoatletycznej. Najważniejszym osiągnięciem w dotychczasowych startach był udział w finałach krajowych w roku 2002 i w 2011- dziewczęta zajęły szóste miejsce, a chłopcy dziesiąte.

Małopolska Licealiada – I rzut Ligi Lekkoatletycznej dziewcząt (zdjęcia)
Startem na stadionie AWF w Krakowie, lekkoatletki zrobiły pierwszy krok do wielkiej przygody, jaką jest rywalizacja o udział w Krajowym Finale, który odbędzie się we wrześniu przyszłego roku. Zadecyduje o tym suma punktów z dwóch rzutów Ligi, drugi planowany jest na 23.05.2015 r.

Trzynaście medali Goszczyńskiego w Indywidualnej Powiatowej Licealiadzie w Lekkoatletyce (zdjęcia)
Na Miejskim Stadionie w Rabce Zdroju, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu przeprowadziło Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce dla uczennic i uczniów z roczników 1997-98. Organizatorzy odnotowali wyniki 264 osób startujących w 16 konkurencjach. Była to jedna z najliczniej obsadzonych dyscyplin sportu przeprowadzanych w ramach Licealiady.
Seniorzy Roku - Anna Oleksy i Jerzy Bożyk
Tytuł Seniorki Roku 2013 przyznano Annie Oleksy z Nowego Sącza. To wieloletnia prezes stowarzyszenia „Przyjaciele Serca i Życia”, propaguje zdrowy tryb życia i wspiera osoby z chorobami układu krążenia, po zawałach i operacjach serca. Z kolei Seniorem Roku 2013 został Jerzy Bożyk z Krakowa – muzyk od lat angażujący się w przedsięwzięcia społeczne.

Małopolski Miting Lekkoatletyczny (zdjęcia)
Zawodnicy UKS „Gimpel” Nowy Targ wzięli udział w Małopolskim Mitingu Lekkoatletycznym, w ostatniej, w tym roku, klubowej imprezie na stadionie AWF Kraków z udziałem juniorów młodszych i zawodników starszych kategorii wiekowych. Dla lekkoatletów „Gimpla”, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym, był to pierwszy start po wakacyjnej przerwie.

Klasyfikacja Ligi Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych 2013/2014 (zdjęcia)
Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego wydał oficjalny komunikat dotyczący kolejności drużyn w Ogólnopolskiej Lidze Lekkoatletycznej Szkół Ponadgimnazjalnych za rok szkolny 2013/2014.

Klimat Zakopanego w okresie międzywojennym - lekcje muzealne
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych w roku szkolnym 2014/15.

Elektryczne rowery w TPN
Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tauronem w sierpniu uruchomił autobusową linię „parkuj i jedź” dla turystów wybierających się do Morskiego Oka. Przedsiębiorstwo przekazało również Parkowi 10 elektrycznych rowerów.

Wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek Rabcio
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju zaprasza na wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek “Rabcio”, która odbędzie się w czwartek 28 sierpnia br. o godzinie 16:00 w budynku zabytkowej świątyni przy ul. Orkana 2. Wystawa zaprezentuje szereg scenografii najbardziej znanych i cenionych spektakli z dorobku “Rabcia”.

Żywiołowy koncert w miejscu gdzie ujarzmia się żywioły (zdjęcia)
Olbrzymia hala maszyn – serce elektrowni wodnej w Niedzicy, gdzie na co dzień głośno oddychają pracujące generatory stała się w miniony piątek miejscem niezwykłym, klimatycznym, pełnym subtelnych ale i żywiołowych dźwięków: skrzypiec, altówek, wiolonczeli i kontrabasów.
Małopolska mlekiem i „winem” płynąca (zdjęcia)
Marek Górski dwadzieścia lat pracował w handlu. Od lat zajmował się kosmetykami. Powoli zbliżał się czas przejścia na emeryturę. Jak to bywa w naszym kraju na nie koniecznie wysoką.

Teatr Plejada z Krakowa zaprasza na komedię Fredry - Gwałtu co się dzieje
ZAKOPANE. Sztuka napisana prozą odznacza się lekką formą, humorem, pięknym językiem i wspaniałym dowcipem satyrycznym. Fredro przedstawia w niej życie na opak. Pisze o „Osieku, sławetnym mieście, gdzie to bywały rządy niewieście”. W tym mieście na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad, „kobiety opanowały władzę, wzięły rządy w soje ręce wprowadzając nowy ład i porządek” stosując męski styl życia.
Kraków znów wyprzedził Warszawę, czyli o elektrycznych "pupilach" i "ogórkach"
I stało się Kraków to jedyne miasto w Polsce, po którym mkną elektryczne autobusy. W Warszawie przetarg wygrała chińska firma. Według polskiej konkurencji celowo obniżyła cenę na zbyt niską, że aż nierealną do zrealizowania - uważają fachowcy. Polska konkurencja odwołuje się od decyzji jaka zapadła na przetargu, a Kraków na tym wygrał.

Zakopiańskie Targi Kolekcjonerskie (zdjęcia)
ZAKOPANE. Na Placu Niepodległości trwają Targi Kolekcjonerskie. Od wielu lat "targi staroci" cieszą się wielkim powodzeniem wśród sprzedawców i kupujących. W tym roku do Zakopanego zjechało ponad 80 wystawców z całej Polski. Targi potrwają do 5 maja.
POZYTYWNI. Czyli o kobiecie, która pomaga wracać innym do Domu
Aleksandra Ślusarek - ci, którzy ją znają mówią o niej - "anioł w spódnicy" i wcale nie żartują. Gdy skończyła czterdziestkę znalazła swoje życiowe powołanie. Z głuchych stepów Kazachstanu pomogła w powrocie do kraju aż 96-u polskim rodzinom. Nie cieszy się ze swojego zwycięstwa bo ma świadomość, że "naszych" w Kazachstanie jest jeszcze dwadzieścia tysięcy.
Kraków szybszy od Warszawy
Choć w Warszawie ogłoszono już przetarg na autobusy elektryczne, to w Krakowie pojawią się one szybciej. W Warszawie dopiero jesienią mieszkańcy będą się cieszyć z ekologicznych pojazdów. Hitem Krakowa autobusy elektryczne staną się już za kilka tygodni.

Ogólnopolska kampania „Lekarzu, reaguj na przemoc!”
– Bardzo często lekarz jest tą osobą, która jako pierwsza dowiaduje się o przemocy w rodzinie. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy z różnymi dolegliwościami, które mogą świadczyć o doznawaniu przemocy w rodzinie – mówi Katarzyna Michalska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ci, którzy doświadczają przemocy ze strony najbliższych, zazwyczaj nie wiedzą, że zgodnie z prawem mogą oczekiwać pomocy m.in. w gabinecie lekarskim.
Powalone drzewa, zerwane linie elektryczne - to efekt wichury, jaka przeszła w nocy nad Zakopanem (zdjęcia)
ZAKOPANE. Spadające konary drzew uszkodziły domów, samochód i zatarasowały drogi. - W samych Kuźnicach wichura powaliła kilkanaście drzew - mówią mieszkańcy. Zakopane i Kościelisko pozbawione zostało prądu. Strażacy apelują, by nie wychodzić z domów. Siła wiatru dochodzi do 100 km/h. W górach podmuchy są silniejsze.

Marek Jurek: "Państwo powinno stać na straży trwałości rodziny". Podsumowanie Góralskich Rekolekcji
NOWY TARG. Podsumowaniem trzydniowych Rekolekcji Góralskich, poświęconych w tym roku rodzinie, było spotkanie z Markiem Jurkiem. Polityk, prezes Prawicy Rzeczypospolitej mówił o prawach rodziny, jako fundamencie państwa i dobru wspólnym.

Rozpoczęły się doroczne Rekolekcje Góralskie (zdjęcia)
NOWY TARG. V Rekolekcje Góralskie organizowane pod patronatem Związku Podhalan potrwają do niedzieli. Tematem, tegorocznych rozważań jest rodzina jako wartość. Wśród prelegentów będzie Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej.
50. Lekcja Śpiewania w Krakowie
W poniedziałek, 11 listopada roku na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się jubileuszowa, 50. Lekcja Śpiewania, jak zwykle z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz śpiewającej publiczności.
Lekcja historii przygotowana przez gimnazjalistów z Krościenka (zdjęcia)
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Fashion Street - pokaz mody na Krupówkach (zdjęcia)
Na zakopiańskich Krupówkach odbył się nietypowy pokaz mody. Na wybiegu, który zlokalizowany był w pasażu Fashion Street 29, zaprezentowano najnowszą kolekcję odzieży zimowej firmy Sportalm.
W Krakowie będzie pierwsza w kraju linia obsługiwana przez elektryczne autobusy
Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym do obsługi jednej z linii autobusowych wykorzystane zostaną wyłącznie autobusy elektryczne. Linia powstanie w ramach kontraktu, jaki miasto podpisało z firmą przewozową Mobilis.

Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod pierwszy projekt biurowy w Krakowie
Dziś odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kompleks biurowy Kapelanka 42, który powstaje u zbiegu ulic Kapelanka i Kobierzyńskiej w Krakowie. To pierwsza inwestycja biurowa realizowana przez Skanska Property Poland w stolicy Małopolski.

Dobiegły końca Zakopiańskie Targi Kolekcjonerskie
Po kilku latach przerwy Zakopiańskie Targi Kolekcjonerskie wróciły na swoje tradycyjne miejsce - Plac Niepodległości w Zakopanem. Imprezę, która trwała ponad tydzień - odwiedziło kilka tysięcy miłośników staroci.
Historia flisactwa na Dunajcu ... po polsku i słowacku- prelekcja dla uczniów ze Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Wsi
W ramach realizacji projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” odbyły się spotkania, prelekcje na temat historii flisactwa na Dunajcu widzianego oczami polskich i słowackich flisaków. Prelekcje przygotowali i wygłosili: ze strony polskiej Adam Grywalski - przedstawiciel Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich i nauczyciel, ze strony słowackiej- Jan Stanko, flisak i nauczyciel.
KRAKÓW. Zmiany lekarzy rodzinnych kosztują
Każdy ma prawo do zmiany lekarza rodzinnego. Jeśli zrobi to dwa razy w roku, to nie ponosi żadnych opłat. Jednak każda następna zmiana kosztuje już 80 zł. Ta sama zasada dotyczy zmiany pielęgniarki i położnej.
Raport Ministerstwa Zdrowia: zarobki małopolskich lekarzy poniżej średniej krajowej
Według ministerialnego raportu ordynator zarabia w województwie małopolskim 9,5 tys. zł, czyli ponad tysiąc złotych mniej niż jego koledzy w innych województwach. Podobna różnica jest w wynagrodzeniu specjalistów: małopolskie - 6,6 tys. zł, kraj - 7,5 tys. zł.

Aleksandra Kruk z nowotarskiego Zespołu Szkół Nr 3 najlepszą snowboardzistką w województwie
Po sukcesie w zawodach powiatowych Ola Kruk potwierdziła swoją dominację i ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium tym razem w zawodach rangi wojewódzkiej.

Poseł Janczyk: "Nie poprzestaniemy w działaniach, które mają na celu zachowanie Niedzicy i PKL w polskich rękach"
Rząd wycofał się z planów prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. „To sukces nas wszystkich” - mówili podczas konferencji prasowej w pobliżu elektrowni posłowie PiS - Anna Paluch i Wiesław Janczyk.
Elektryczny autobus na krakowskich drogach
W czwartek, 3 stycznia na krakowskich ulicach pojawił się autobus elektryczny, który został wypożyczony Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie przez firmę Solaris. Regularne kursy po mieście e-autobus rozpocznie w niedzielę, 13 stycznia.

Ministerstwo wycofało się z prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych ZEW sa. To sensacyjna wiadomość - mówi poseł Janczyk
Wiadomość przekazał poseł PiS Wiesław Janczyk. Jak mówi - podczas obrad Sejmu, na pytanie o losy prywatyzacji Tomasz Lenkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedzialny za prywatyzację oznajmił, że dziś została podjęta decyzja o wycofaniu się z procedury sprzedaży ZEW Niedzica sa.
Nowy kompleks sportowy w Bieruniu
Prace nad nowym kompleksem sportowym w Bieruniu rozpoczęły się w lipcu. Zlikwidowano poprzedni kompleks wraz z bieżnią aby powstał kolejny - supernowoczesny. Na uroczystym otwarciu odegrano hymn narodowy, wciągnięto flagę na maszt, po czym nastąpiło przecięcie wstęgi. Olimpijczyk z Londynu-Dawid Tomala zapalił znicz.

Nagroda im. Romana Reinfussa dla Aleksandry Szurmiak-Boguckiej i Jadwigi Dudy
KRAKÓW. Aleksandra Szurmiak-Bogucka i Jadwiga Duda otrzymały przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne osiągnięcia dla zachowania lokalnej tożsamości kulturowej. Wśród wyróżnionych jest także Urszula Janicka-Krzywda, Tadeusz Pabis oraz Franciszek Palka.
47. krakowska Lekcja Śpiewania - „Radosna Niepodległość"
W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada krakowianie będą mogli spotkać się na 47. Lekcji Śpiewania, która odbędzie się na Rynku Głównym. Rozpocznie się ona o godz. 17:00. Do dyspozycji uczestników będzie 3500 śpiewników przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa.
Ministerstwo uspokaja: prywatyzacja elektrowni w Niedzicy z korzyścią dla społeczności lokalnej
Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odpowiedział nowotarskim radnym powiatowych na ich wrześniową rezolucję, w której wyrażali zaniepokojenie trybem prywatyzacji spółki Skarbu Państwa - Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Przypomnijmy, iż ministerstwo wybrało jedną firmę - spółkę Energa Pro z Czech - i to z nią negocjuje sprzedaż elektrowni.