Noc Muzeów - „Rytmy czcionki”
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w wydarzeniu „Noc Muzeów” 19 maja 2023 od godziny 19 do północy w Zamku Żupnym i w Muzeum w kopalni w Wieliczce.

O “Wielkanocne Jajo” (wielka galeria)
Na Kalatówkach w Tatrach po raz 23-ci wystartowali zawodnicy i zawodniczki w strojach z poprzedniej epoki na starym sprzęcie narciarskim. W tym roku udział w zawodach wzięły 153 osoby.

Święcenie pokarmów w Muzeum Orkana (duża galeria)
Przy zabytkowym kościółku w Rabce-Zdroju, w którym mieści się Muzeum Orkana, odbyły się dziś tradycyjne obchody Wielkiej Soboty. Ich kulminacyjnym punktem było poświęcenie pokarmów wielkanocnych.

Wielka Sobota na Orawie (zdjęcia)
W Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbył się dziś konkurs na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny połączony z tradycyjnym święceniem pokarmów.

XXVI Konkurs na "Wielkanocnom Kosołecke" w Białym Dunajcu (duża galeria)
Ponad 80 dzieci ubranych po góralsku przystąpiło do tegorocznego konkursu na najlepszy wielkanocny koszyczek. - W tym roku jest rekordowy konkurs. Nagradzamy wszystkie dzieci, które tu się pojawią, bo o to nam chodzi, żeby tych dzieci było z roku na rok jeszcze więcej - mówi Bogumiłą Kułach, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu i organizator konkursu.

Groby Pańskie w podhalańskich kościołach (zdjęcia)
Boży Grób - to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek.

Żołnierze 11 MBOT pamiętali o kombatantach na święta
Okres Świąt Wielkanocnych jest czasem, w którym żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w sposób szczególny pamiętają o Kombatantach. Dlatego, jak przed każdymi Świętami, żołnierze pamiętali o swoich starszych Kolegach i Koleżankach odwiedzając Ich w domach ze świątecznymi prezentami.

Kolej przygotowana na bezpieczne podróże podczas Świąt Wielkanocnych
Nad sprawnym ruchem pociągów oraz obsługą pasażerów i ich bezpieczeństwem w okresie Świąt Wielkanocnych będą czuwać pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i innych spółek kolejowych oraz Straż Ochrony Kolei. Do części pociągów dalekobieżnych kursujących na popularnych trasach zostaną dołączone dodatkowe wagony.

Wielkanocna zbiórka PCK
Zakończyła się, organizowana przez Szkolne Koło PCK w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju, „Wielkanocna zbiórka publiczna PCK 2023 - Pomagamy potrzebującym - bądź z Nami".

Tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
W Rabce-Zdroju zakończył się 63. Konkurs Palm Wielkanocnych.

64. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego
Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, Dyrektor GDK Lipnica Murowana Agnieszka Żołna-Zdunek, Proboszcz Parafia św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej Ks. Mariusz Jachymczak zapraszają do wspólnego świętowania uroczystości niedzieli palmowej i udziału w tradycyjnym, lipnickim konkursie niezwykłych palm.

Wielkanocne atrakcje w Galerii Bronowice
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Przygotowania do jednych z najbardziej kolorowych i radosnych świąt umilą krakowianom wydarzenia, które zaplanowała w najbliższym czasie Galeria Bronowice. W dniach 1-2 kwietnia na terenie centrum handlowego czekać będzie moc atrakcji m.in.: wiosenny kiermasz charytatywny, tworzenie świątecznych ozdób, a nawet spotkanie z wielkanocnym zajączkiem.

Sylwester Marzeń jeszcze się nie zaczął, a mieszkańcy już mają dość
Próby nagłośnienia po godz. 22 sprawiły, że mieszkańcy Zakopanego zaczęli dzwonić na Policję. - Tak się nie da żyć - powiedziała portalowi podhale24.pl jedna z interweniujących osób.

To ostatni moment na znalezienie atrakcyjnych noclegów
Właściciele noclegów zlokalizowanych na południu Polski przygotowują się na zimowe oblężenie turystów. Znalezienie kwatery na okres świąteczny lub Sylwestra już graniczy z cudem, a przed nami ferie – szczyt zimowych urlopów.

Strażacy spadli z wysięgnika. Jeden nie żyje
Dwóch strażaków wypadło z kosza podnośnika podczas akcji usuwania gałęzi w Byszycach koło Wieliczki.

22. zawody o „Wielkanocne Jajo" na Kalatówkach (zdjęcia)
Drewniane narty, stroje z poprzedniej epoki i masa śmiechu towarzyszyły zawodnikom, a także setkom przybyłym na Kalatówki w Tatrach kibicom.

O Wielkanocne Jajo
Po dwóch latach pandemicznej przerwy w Lany Poniedziałek – 18 kwietnia na Kalatówkach odbędą się Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek.

Emaus na Salwatorze
Dziś odbywa się na Salwatorze tradycyjny odpust Emaus. Po raz pierwszy w całości organizowany przez Miasto Kraków.
Wielka Sobota w Orawskim Parku Etnograficznym (zdjęcia)
Pomimo niesprzyjającej pogody w tegoroczne spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

XIII Gminny Konkurs na Tradycyjny Koszyczek Wielkanocny w Dzianiszu (zdjęcia)
W wielu miejscowościach naszego regionu był dziś organizowany konkurs na najładniejszy lub najbardziej tradycyjny koszyczek wielkanocny. Najbardziej znany z nich to Wielkanocna Kosołecka w Białym Dunajcu, ale podobne konkursy odbyły się również m.in. w Rabce-Zdroju i Dzianiszu.

W Białym Dunajcu święcili pokarmy (zdjęcia)
Konkurs na Wielkanocnom Kosołecke powrócił pod Tatry.
Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskich kombatantów
Żołnierze i pracownicy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych odwiedzili weteranów na terenie Małopolski w ramach akcji „Paczka dla Weterana”.

Zawody retro "O Wielkanocne Jajo"
Tradycyjnie, w Lany Poniedziałek, czyli 18 kwietnia w Suchym Żlebie na Kalatówkach rozegrane zostaną zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim „O Wielkanocne Jajo” imienia Krystyny Behounek, która była wieloletnią szefową schroniska na Kalatówkach.

ZSP w Krynicy Zdroju: stoły wielkanocne już gotowe
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju odbył się konkurs wielkanocny „Stół pięknie nakryty – śniadanie wielkanocne”.

ZS w Starym Sączu: świąteczne pierniczki i surówka z selera
W pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół w Starym Sączu zostały zorganizowane warsztaty kulinarne dla uczniów Szkoły Podstawowej z Popowic. Pomocą młodszym kolegom i koleżankom służyła grupa pierwsza klasy 3TŻg pod czujnym okiem Doroty Marcisz-Kulig.

Kraków nocą
Kilka dni temu władze Krakowa zdecydowały o wyłączeniu oświetlenia ulic od północy do godziny 4 rano. Zmniejszony przez pandemię koronawirus ruch na ulicach nawet w dzień, nocą powoduje jego praktycznie całkowite ustanie.
Noc Księgarń w Krakowie
20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączyło aż 14 księgarń z Krakowa, w których odbędzie się wiele nietypowych wydarzeń. Znamy już szczegóły.

Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim o Wielkanocne Jajo (zdjęcia)
Ponad sto osób stanęło na starcie dorocznych zawodów o Wielkanocne Jajo. W tym roku organizowana została XXI edycja Zawodów na Starym Sprzęcie Narciarskim.

Wielkanoc na Orawie w Skansenie w Zubrzycy
Tradycyjny konkurs na najpięknieszy wielkanocny koszyczek w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej obok skansenu w Zubrzycy był też okazją do zaprezentowania dawnych świątecznych zwyczajów.

"Chrystus Zmartwychwstał. Prawdziwie Zmartwychwstał"
Niech te Święta na nowo odkryją wierzącym - tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego. Umocnią wiarę, przyniosą nadzieję i owocują miłością do bliźnich i samych siebie.

Wielka Sobota - święcenie potraw wielkanocnych (zdjęcia)
Dziś tradycyjnie wierni przynoszą w koszach potrawy wielkanocne, aby je poświęcić.

Obchody Wielkiego Piątku w Kalwarii Zebrzydowskiej (zdjęcia)
W Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się coroczna wielkopiątkowa procesja pasyjna Dróżkami Męki Pańskiej.

Przegląd palm wielkanocnych w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)
Niedziela Palmowa, zwana Niedzielą Męki Pańskiej, Kwietną albo Wierzbną rozpoczyna w Kościele Katolickim - Wielki Tydzień. Między innymi w Lipnicy Wielkiej odbył się konkurs, podczas którego wyłaniane się najdłuższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne.

Konkurs palm wielkanocnych
14 kwietnia dobędzie się konkurs palm wielkanocnych. Chrzanowski Rynek, godz. 12.50. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Wielkanocne warsztaty plastyczne w Żarkach
Libiąskie Centrum Kultury i Dom Kultury w Żarkach zapraszają na Wielkanocne warsztaty plastyczne w Żarkach w sobotę 13 kwietnia w godz. 16 – 18.

Akcja „Podziel się sercem”
Zapraszamy do udziału w przedświątecznej akcji pomocy dla najbiedniejszych rodzin w naszej gminie.

20 lat konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli”
Pisanki z soli powstają w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka już od 20 lat. W tym roku konkurs odbędzie się 12 kwietnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.

9. Noc Gier Planszowych
30.03.2019 r., godz. 18:00
MOK, ul. Grunwaldzka 7
Wstęp wolny

To była najtrudniejsza noc w roku
Urazy głowy, zranienia, opatrzenia uczestników bójek. Pracownicy krakowskiego pogotowia podsumowali działania, jakie podejmowali w sylwestrową noc. Mieli pełne ręce roboty.
Przed nami kolejna edycja Nocy Poezji
Zbliża się 8. edycja Nocy Poezji. Tradycyjnie z 6 na 7 października będzie można wziąć udział w 64 wydarzeniach - o szczegółach organizatorzy opowiedzieli podczas konferencji prasowej.

Scena Nocy Letniej: Ghost Dance (zdjęcia)
W tym roku nad Zalewem Nowohuckim w ramach Bulwar[t]u Sztuki 2018 na Scenie Letniej zaprezentowano w sobotę 28 lipca wieczorem spektakl "Ghost Dance"

Bulwar/t/ Sztuki 2018 -Scena Nocy Letniej: "Kowboj Parówka" (zdjęcia)
Nad Zalewem Nowohuckim każdy weekend to inny program kulturalny. Tę część miasta od czerwca kulturalnie wkręca Łaźnia Nowa. I - jak się okazuje - z sukcesem. Tym razem sobotni lipcowy wieczór należał do "Kowboja Parówki".
Spektakl "Minia-Tour. Si, senior" (zdjęcia)
KRAKÓW. W ramach tegorocznej Nocy Teatrów w Kawiarni Teatralnej kolo Teatru im Juliusza Słowackiego odbyło się widowisko muzyczne pod tytułem "Minia-Tour. Si, senior" w reżyserii Haliny Jarczyk.
Występ Baletu Cracovia Danza w ramach Nocy Muzeów (zdjęcia)
KRAKÓW. W ramach Nocy Muzeów odbyły się I spotkania z XV-wiecznymi Madonnami oraz - o północy z kostuchą, która przyszła by zaprosić do swojego tańca śmierci tych, którzy żyli zbyt rozpustnie.
Otwarcie wystawy - „Od kolekcjonerstwa do muzealnictwa. 160-lecie pierwszej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie” (zdjęcia)
W ramach tegorocznej piętnastej Nocy Muzeów odbył się wernisaż wystawy „Od kolekcjonerstwa do muzealnictwa. 160-lecie pierwszej wystawy w Muzeum Archeologicznym w Krakowie” w Muzeum Archeologicznym.

Noc Muzeów z Kolekcją Książąt Czartoryskich
Zanim ukończony zostanie remont w kompleksie Książąt Czartoryskich, a nowe Muzeum przyjmie pierwszych widzów w grudniu 2019 roku, najcenniejsze dzieła sztuki z ich słynnej kolekcji można bezpłatnie zobaczyć już podczas najbliższej Nocy Muzeów (18.05.2018).

Bal garnizonowy czyli Noc Muzeów w Wygiełzowie
To okazja do poznania ułańskiego ekwipażu – umundurowania i uzbrojenia kawalerii w 20-leciu międzywojennym. W piątkowy wieczór 18 maja w ramach Nocy Muzeów zapraszamy do Muzeum w Wygiełzowie gdzie odbędzie się prawdziwy bal garnizonowy! Początek o godz. 19.

Świat do góry nogami, czyli spacer z nietoperzami
ZAKOPANE. W ramach Nocy Muzeów, Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wydarzenie zatytułowane "Świat do góry nogami, czyli spacer z nietoperzami". Spotkanie poprowadzi Marcin Warchałowski (Dział Przyrodniczy).

Noc Muzeów na Przystanku Historia IPN w Krakowie
Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Krakowie zaprasza na Noc Muzeów na Przystanku Historia IPN w Krakowie.

Podsumowanie Nowotarskiej Nocy Sów (zdjęcia)
Miłośnicy puchaczy, sóweczek i puszczyków spotkali się już tradycyjnie w KsiążKAwiarni Rezerwat w Nowym Targu, prowadzonej przez Małgorzatę Wieczorek. Sobotnie wydarzenie rozpoczęły warsztaty plastyczne dla dzieci, a następnie prelekcja z prezentacją ptaków. Każdy uczestnik mógł z bardzo bliska zobaczyć "Tadzika", czyli sowę pójdźkę, puchacza syberyjskiego "Magnusa" i puchacza europejskiego "Zbyszka".
Program obchodów święta Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
8 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach odbędą się obchody święta Miłosierdzia Bożego.

Do Wieliczki zawitała Siuda Baba
W Lany Poniedziałek w podkrakowskich miejscowościach pojawia się Siuda Baba.

Bezpieczna Wielkanoc
Święta Wielkanocne to czas, w którym odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy by odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Reflekcje metropolity krakowskiego reflekcje na temat Święta Zmartwychwstania (zobacz)
Zobacz i posłuchaj arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który mówi o Wielkim Tygodniu i Święcie Zmartwychwstania Pańskiego.
Chrystus zmartwychwstał!
Wieczorem lub rano, w kościołach odprawione zostały msze rezurekcyjne. To uroczyste nabożeństwa z procesją, podczas których obwieszczana jest wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa.

Niechaj zabrzmi Alleluja!
Życzymy naszym Czytelnikom, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. Stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Najpiękniejszy orawski koszyczek wielkanocny (zdjęcia)
Za nami kolejna edycja Konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny. Jest to wydarzenie, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród Orawian i gości.
Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką (zdjęcia)
KRAKÓW. Przed Bazyliką Mariacką metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider złożyli życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.
Święcenie pokarmów w Poroninie z owieczkami
Kolejny raz atrakcją dla dzieci i gości z całej Polski są owieczki przy kościele w Poroninie. Kościół wypełniony był po brzegi.

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej (zdjęcia)
- Jeżeli chcemy ocalić nasze człowieczeństwo, za wszelką cenę musimy stać na straży własnego sumienia - mówił w kazaniu po „Dekrecie Piłata" podczas wielkopiątkowych Dróżek w Kalwarii Zebrzydowskiej abp Marek Jędraszewski.

Przystanek Emaus
Tradycja zwierzynieckiego odpustu Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami.
Pieczenie wielkanocnych bab w restauracji "Pod Aniołami"
Kształt i smak babki wielkanocnej trudno pomylić z czymkolwiek innym. Do jej pieczenia są specjalne formy - metalowe, a ostatnio też silikonowe. Wielkanoc 2018 już niebawem, więc pora wypróbować przepis na to świąteczne ciasto.
Oficjalnie otwarto Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie (zdjęcia)
W południe wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider i inni zaproszeni goście uroczyście otworzyli Targi Wielkanocne.

Trwa przygotowanie stoisk na targi wielkanocne na Rynku Głównym
KRAKÓW. Już w piątek, 23 marca rozpoczną się tradycyjne targi wielkanocne. Na Rynku Głównym spotkamy wystawców z całej Polski, a także gości z Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Węgier, którzy zaprezentują swoje produkty.
Rozpoczęły się zapisy do udziału w Nowotarskiej Nocy Sów
NOWY TARG. Wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym pierzastym łowcom organizowane będzie już po raz trzeci, ale po raz pierwszy będzie odbywało się dwa dni, czyli 7 i 8 kwietnia.
Zabawa stulecia - Świętujemy 100-lecie Niepodległości, czyli Polska Noc Kabaretowa 2018 w Tauron Arena (zdjęcia)
Polska Noc Kabaretowa to coroczne widowisko rozrywkowe, które od lat w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie.
Nocna prohibicja w centrum Krakowa
Radni ze Starego Miasta, Krowodrzy i Nowej Huty proponują nowe zasady sprzedaży alkoholu w dzielnicach. Dziś mieszkańcy mają ostatnią szansę zgłaszania uwag w tej sprawie.
S52 Północna Obwodnica Krakowa będzie budowana
Minister Andrzej Adamczyk podpisał dziś program inwestycyjny realizacyjny i w ślad za tym GDDKiA Oddział w Krakowie wysyła ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na projekt i realizację S52 Północna Obwodnica Krakowa do UE.
Konferencja prasowa przed 7 edycją Nocy Poezji w Krakowie
W nocy z 7 na 8 października br odbędzie się 7 edycja Nocy Poezji w Krakowie. Tegoroczne wydarzenie ma za patrona Stanisława Wyspiańskiego – niebawem minie 110. rocznica śmierci wielkiego pisarza i poety, człowieka teatru, malarza i rysownika.

Małopolska Noc Naukowców z mnóstwem atrakcji
Już po raz 11. Małopolanie będą mogli zakochać się w nauce. I to dosłownie. W najbliższy piątek w siedmiu miastach regionu, w 70 lokalizacjach u 44 partnerów odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Dla spragnionych niezapomnianych wrażeń przygotowano 1500 różnych wydarzeń.

Małopolska Noc Naukowców już w piątek
1500 wydarzeń, 1200 naukowców, 70 lokalizacji, 44 partnerów, 7 miast i tylko jedna noc. Już w najbliższy piątek, 29 września, w całym regionie znów będzie królować nauka. Wszystko za sprawą 11. Małopolskiej Nocy Naukowców, czyli jednego z największych i najbardziej znanych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce.

Opady w Małopolsce - "noc czujności"
- Informacje, które otrzymujemy, pokazują, że opady będą słabnąć. Należy się spodziewać lokalnych podtopień. Powinniśmy zachować czujność i uważnie przyglądać się rozwojowi sytuacji. Ważne, abyśmy byli przygotowani na wszelkie ewentualności. Jesteśmy tu po to, aby wymieniać się informacjami oraz wspólnie omawiać bieżącą sytuację. Ta noc jest nocą czujności – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik po spotkaniu członków Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się dziś wieczorem w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Włamała się do mieszkania i… je posprzątała
Kulturalny złodziej? A dlaczego by nie? Policjanci z Krakowa zatrzymali kobietę, która włamała się do jednego z mieszkań, przenocowała, posprzątała po sobie i … ukradła sukienkę.

Blisko 100 osób wzięło udział w zawodach o Wielkanocne Jajo (zdjęcia)
Tradycyjnie w Lany Poniedziałek na Kalatówkach pojawili się śmiałkowie, którzy odziani w epokowe stroje rywalizowali między sobą na starym sprzęcie narciarskim o niezwykłe trofeum - Wielkanocne Jajo.

Podsumowanie świątecznych wyjazdów i powrotów
Przez cały okres Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym celem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.
Emaus na Salwatorze (zdjęcia)
Emaus na Zwierzyńcu to odpust w parafii Najświętszego Salwatora w Poniedziałek Wielkanocny. Nazwę wziął od wioski nieopodal Jerozolimy (uczniowie Jezusa spotkali Go w drodze do Emaus w dniu zmartwychwstania). Tradycja zwierzynieckiego emausu wywodzi się ze średniowiecza.

Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach w Tatrach
Już po raz dziewiętnasty w wielkanocny poniedziałek na Kalatówkach odbędą się Zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek
Regionalne specjały na krakowskim Rynku
W Wielką Sobotę na Rynku Głównym można było zobaczyć wystawców w regionalnych strojach, prezentujących swoje wyroby wielkanocne. Nie zabrakło pysznych serników, mazurków, makowców, babek wielkanocnych. Można było spróbować żurku, wędlin czy buraczków w chrzanem.

Uroczyste poświęcenie pokarmów na stadionie im. Piłsudskiego
Wczoraj w samo południe na stadionie Cracovii odbyło się tradycyjne poświęcenie pokarmów.

Utrudnienia w ruchu, okres Świąteczny i po Wielkanocy
Po Świętach rozpoczyna się przebudowa kilometrowego odcinka autostrady A4 na trasie Kraków – Tarnów, w miejscu placu poboru opłat, w miejscowości Staniątki. Zastępcza organizacja ruchu zostanie wprowadzona w nocy 18 kwietnia br.

Niechaj zabrzmi Alleluja
Radosnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, niosących błogosławieństwo, duchowe wzmocnienie, odpoczynek i spokój - życzy Redakcja Malopolskaonline.
Święcenie pokarmów na Rynku Głównym w Krakowie (zdjęcia)
Dziś, w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.
Święcenie pokarmów w Poroninie z owieczkami (zdjęcia i film)
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Dziś tradycyjnie święci się pokarmy.

Niezwykły, „wielkanocny” zabytek w Muzeum Archeologicznym
Przed nami Wielkanoc, a jak Wielkanoc to i pisanki… W tym świąteczno-wiosennym okresie Muzeum Archeologiczne w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego – prezentuje niecodzienny zabytek: składaną formę do wyrobu pisanek.

19. Zawody o Wielkanocne Jajo na Kalatówkach
ZAKOPANE. W Wielkanocny Poniedziałek 17 kwietnia, już po raz dziewiętnasty odbędą się na Kalatówkach Zawody o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek. Podczas zawodów, które utrzymane są w konwencji lat 30-tych XX w., obowiązują stroje z epoki i sprzęt właściwy dla tamtych czasów.
Jajko w Piwnicy pod Baranami (zdjęcia)
W Wielki Czwartek w Piwnicy pod Baranami odbyło się tradycyjne "Jajko w Piwnicy", czyli Uroczyste i Wyjątkowe Spotkanie.

Najpiękniejsza pisanka z soli 2017 (zdjęcia)
W Zamku Żupnym w Wieliczce odbyła się 18. edycja konkursu na „Najpiękniejszą pisankę z soli”. Kolorowe, radosne, wiosenne pisanki przypominają już o Świętach Wielkanocnych.

Tarnów małopolską stolicą pisanki
To już tradycja. Na Wielkanoc tarnowskie ulice rozkwitają nie tylko zielenią i kwiatami, ale i kolorowymi pisankami.

Największy na Podhalu konkurs palm wielkanocnych odbył się tradycyjnie w Rabce-Zdroju
119 palm zostało zgłoszonych na 59. Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju, zorganizowany w niedzielę w Muzeum Orkana. Największe miały ponad 20 metrów.

Przegląd palm wielkanocnych w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)
W niedzielę odbył się tradycyjny przegląd palm wielkanocnych w Lipnicy Wielkiej na Orawie.
Niedziela Palmowa w Poroninie (zdjęcia)
Niedziela Palmowa w parafii w Poroninie przeżywana jest bardzo uroczyście. Wielki Tydzień rozpoczyna się odczytaniem Męki Pańskiej i uroczystą Mszą Świętą z obrzędem poświęcenia palm i procesją. Około 200 dzieci przyniosło tradycyjne palmy.
Niedziela Palmowa i Kiermasz Wielkanocny w Miasteczku Galicyjskim
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza w Niedzielę Palmową do Miasteczka Galicyjskiego i Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Pisanki z soli – wielicka specjalność
„Żupna kura" zniosła już solne jajka. Teraz tylko czekamy na uczestników – utalentowanych i kreatywnych uczniów – którzy podczas konkursu w Zamku Żupnym w Wieliczce będą je tak ozdabiać by powstały osobliwe pisanki.
Wkrótce Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie (zdjęcia)
Palmy, pisanki, ręcznie malowana porcelana i haftowane kożuchy, ale i np. rękodzieło z Nepalu. Wszystko to będzie można znaleźć na tegorocznych Targach Wielkanocnych na Rynku Głównym, które potrwają od 7 do 17 kwietnia.

Nowotarska Noc Sów (zdjęcia)
Kilka miesięcy ciężkiej pracy opłaciło się, bo śmiało można powiedzieć, że II Nowotarska Noc Sów cieszyła się jeszcze większym powodzeniem niż ta przed rokiem.

Juliette Binoche gościem Film Spring Open 2016 (zdjęcia)
KRAKÓW. Na zaproszenie Sławomira Idziaka pod Wawelem zjawiła się Juliette Binoche. Aktorka jest gościem corocznej edycji warsztatów filmowych Film Spring Open 2016.

Juliette Binoche gościem Film Spring Open w Krakowie
Na zaproszenie Sławomira Idziaka pod Wawelem zjawi się Juliette Binoche. Aktorka będzie gościem corocznej edycji warsztatów filmowych. Krakowskie Przegorzały raz w roku przeżywają prawdziwą inwazję młodych ludzi uzbrojonych w nowe technologie.

Para prezydencka na Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej (zdjęcia)
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. Wieś słynie z organizowanego od 1958 r. konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 15
Z okręgu tarnowskiego o mandat poselski z ramienia Zjednoczonej Lewicy ubiega się 16 osób.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy w okręgu 14
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni wystawia w okręgu podhalańsko-nowosądeckim dwudziestu kandydatów do Sejmu.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 12
Listę otwiera Zdzisława Piątkowska a o mandat posła ubiega się 16 osób.

Kandydaci Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 13
Krakowską listę Zjednoczonej Lewicy otwiera znana działaczka społeczna Kazimiera Szczuka. Lista liczy 27 nazwisk.
KRAKÓW. Zbliża się Noc Teatrów 2015
Już w sobotę, 13 czerwca miłośnicy teatru będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach - dwanaście teatrów instytucjonalnych i ponad 30 grup i teatrów nieinstytucjonalnych przygotowało ponad 70 przedsięwzięć dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Na starych nartach na Kalatówkach
Jak co roku już od 17 lat na Kalatówkach odbyły się zawody na starym sprzęcie narciarskim o Wielkanocne Jajo im. Krystyny Behounek. Zawodników dopingował tłum turystów i miłośników góralskiej tradycji.
Wielkanoc w Skale
Obchody zmartwychwstania Jezusa rozpoczęły się już wczoraj po zapadnięciu zmroku.

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na stole, czasu spędzonego wśród bliskich
Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Oby te święta przyniosły naszym Czytelnikom radość, pokój oraz wzajemną życzliwość.
Wielkanocny stół (zdjęcia)
Już dziś odwiedzaliśmy kościoły ze święconkami aby zasiąść do uroczystego śniadania. W części naszych domów dobiegają końca przedświąteczne przygotowania. Zadbajmy aby oprócz tradycyjnych, świątecznych potraw pojawiły się na naszych stołach żywe dekoracje.
Noc Konfesjonałów 2015 w Małopolsce
Zbliża się szósta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Noc Konfesjonałów. Początkowo lokalna akcja została zorganizowana w Szczecinie dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II (2.04.2010), a obecnie realizowana jest w 119 kościołach w 72 miejscowościach w całej Polsce.
100 palm na konkursie w Rabce-Zdroju (zdjęcia)
Przy starym kościółku Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju odbył się w Niedzielę Palmową tradycyjne 57. Konkurs Palm Wielkanocnych, który miał około 100 uczestników.

Rozstrzygnęto gorlicki Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną
GORLICE. W konkursie wzięło udział 183 uczniów z 24 placówek oświatowych z terenu powiatu gorlickiego.
Rozpoczął się Wielkanocny Małopolski Smak
Dzisiaj o godz. 12:00 na Rynku Głównym w Krakowie został oficjalnie otwarty Wielkanocny Małopolski Smak, czyli świąteczna edycja jednego z największych kulinarnych festiwali w Polsce.
Już jutro ruszają Targi Wielkanocne na krakowskim Rynku Głównym
Już w piątek na krakowskim Rynku Głównym rozpoczną się tradycyjne Targi Wielkanocne, które potrwają do 6 kwietnia. Na Targi przyjedzie ponad 60 kupców z całej Małopolski , ale będą też kupcy i rzemieślnicy z całego kraju i z zagranicy, m.in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.

Rozstrzygnięto konkurs „Wielkanoc jest w Małopolsce”
W konkursie wzięło udział 95 uczestników z całego kraju, składając łącznie aż 130 prac w dwóch kategoriach: tradycyjnej oraz nowoczesnej.

Konkurs na Palmę Wielkanocną
Jak co roku ksiądz Proboszcz Parafii Smardzowice, Burmistrz Miasta i Gminy Skała oraz Centrum Kultury zapraszają do udziału w konkursie Palm Wielkanocnych.
Nocny pożar w krakowskiej noclegowni. Jedna osoba ranna
Do zdarzenia doszło w noclegowni przy ul. Krzemienieckiej. Spłonęły dwa pomieszczenia. Nadzór budowlany ma podjąć decyzję, kiedy ewakuowani z lokalu dla bezdomnych będą mogli wrócić do budynku.
Wielkanocna Zbiórka Żywności w Małopolsce
Akcja rozpocznie się dzisiaj, 20 marca i potrwa do 22 marca. Ponad 3 tysiące wolontariuszy będzie czekać na darczyńców w 166 sklepach spożywczych na terenie Małopolski. Każdy może stać się darczyńcą.
KRAKÓW. Pożar w noclegowni
Do pożaru w noclegowni przy ul. Krzemienieckiej w Krakowie doszło po godz. 4 rano. Prawdopodobnie ogień pojawił się w wyniku zwarcia w lampce nocnej.
Finał konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski
Jutro (21 marca) poznamy laureatów konkursu na pamiątkę wielkanocną z Małopolski „Wielkanoc jest w Małopolsce”.
Konkurs plastyki obrzędowej na pisankę wielkanocną
Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do udziału w Konkursie Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną.

Dariusz Ślaga i Alicja Sikora najlepsi w Nocnej Ścigacce (zdjęcia)
W ostatni dzień lutego na tarasach biegowych na Kotelnicy Białczańskiej odbyła się Nocna Ścigacka. Bezkonkurencyjny w pierwszych na Podhalu zawodach rozgrywanych przy sztucznym oświetleniu był Dariusz Ślaga z Chochołowa.

Spotkanie studentów z amerykańską konsul
W środę 17 grudnia w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu gościć będzie konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Ellen Germain.
Następna stacja: Nowy Rok
Większość z nas spędza Nowy Rok w gronie przyjaciół. Często bawimy się w kameralnym gronie w domu, za miastem, w górach lub nad morzem. Założę się, że „mniejszość„ z was a może i nikt jeszcze nie witał Nowego Roku w niebanalny sposób, bo w pociągu.

Małopolska Noc Naukowców 2014 - transmisja na żywo!
Dziś w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz - po raz pierwszy - także w Skawinie i Andrychowie odbędzie się Małopolska Noc Naukowców! Serdecznie zapraszamy!

Nowi zbójnicy i Wierchowe Orlice. Wśród uhonorowanych - prawnuczka "Dziadońki"
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy odbyła się uroczystość pasowania na zbójników. Kolejny raz uhonorowano także kobiety. Góralki zasłużone dla kultury podhalańskiej otrzymały tytuły Wierchowych Orlic. Jedną z nich jest artystka Filharmonii Krakowskiej, sopranistka Agnieszka Konieczna-Kuk.

Noc Cracovia Sacra
Tegoroczna Krakowska Noc Kościołów odbędzie się 14/15 sierpnia. Motywem przewodnim będzie kanonizacja Jana Pawła II.
Noc teatrów Kraków 2014
W nocy z soboty na niedzielę (14/15 czerwca) odbędzie się prawdziwe święto teatru. Będzie można zobaczyć prawie 80 spektakli i niezwykłych przedsięwzięć teatralnych.
Wielkie wejście "ogórka" (zdjęcia)
Podczas warszawskiej nocy muzeów na paradzie autobusów pojawiły się krakowskie "ogórki". Wożąc pasażerów na linii "A", od razu wywołały furorę.

Nowotarska Noc Muzeów (zdjęcia)
NOWY TARG. Pierwsze godziny cyklicznej imprezy mogły organizatorów zaniepokoić, bowiem pogoda nie sprzyjała wyjściu z domu. Jednak wieczorem placówki, które włączyły się do tegorocznej Nocy Muzeów - już odwiedzali, ci którzy ciekawi byli co tym razem przygotowano dla zwiedzających.
KRAKÓW. Noc Muzeów 2014
Już dzisiejszej nocy (16/17 maja) odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie. Tradycyjnie tego wieczoru krakowskie placówki staną otworem przed tłumami zwiedzających. Wstęp do wszystkich muzeów będzie darmowy.

Wielkanoc 2014 porady dla kierowców
W związku ze Świętami Wielkanocnymi, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotował prezentację zawierającą porady i wskazówki dla podróżnych.

Alleluja!
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Czytelnikom, by nadzieja i radość związana z tymi dniami była Waszym udziałem. Oby ten czas był pełen wiary i optymizmu, miłości i spotkań w gronie najbliższych.

Czuwanie przy Grobach Pańskich (zdjęcia)
Wielka Sobota to także czas ciszy i oczekiwania. W kościołach obywa się adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia nie sprawuje się Mszy Świętej. W kościołach gasną światła, trwa oczekiwanie na Zmartwychwstanie.

Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej (zdjęcia)
O świcie w Wielki Piątek tysiące wiernych wyruszyło razem z Jezusem na Górę Ukrzyżowania w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tłum idący w drodze Krzyżowej, który w Niedzielę Palmową witał Chrystusa słowami „Hosanna” dzisiaj wznosił okrzyki „ukrzyżuj Go!”.

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek
Rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego - do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Trwają Targi Wielkanocne na krakowskim Rynku Głównym (zdjęcia)
Jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przed Sukiennicami stanęły stragany z rękodziełem, sztuką ludową oraz potrawami regionalnymi. Zakupić można ręcznie robione palmy, koszyczki wielkanocne oraz dekoracje świąteczne.

XIII Wielkanocne Zawody Balonowe (zdjęcia)
W dniach 10-13 kwietnia w Grudziądzu odbyły się XIII Wielkanocne Zawody Balonowe - pierwsze w tym roku zaliczane do Balonowego Pucharu Polski. Na starcie stanęła m.in. czołówka polskich pilotów oraz siedmiu reprezentantów Litwy. Wśród dwudziestu trzech załóg znalazła się również podhalańska ekipa balonu PCD SALAMI. Pogoda dopisała, w związku z czym w pięciu zaplanowanych lotach rozegrano 18 konkurencji.
Małopolskie Dni Książki
W dniach 23-24 kwietnia odbędą się XIII. Małpolskie Dni Książki "Książka i Róża". Dodatkowo 25 kwietnia odbędzie się Katalońska Noc w Bibliotece, stanowiąca podsumowanie działań w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.
KRAKÓW. Rozpoczęły się Targi Wielkanocne
Rozpoczęły się Targi Wielkanocne na krakowskim Rynku Głównym. Do niedzieli targom towarzyszy "Wielkanocny Małopolski Smak", podczas którego będzie można nabyć tradycyjne potrawy świąteczne i produkty regionalne. Weźmie w nim udział 12 laureatów Festiwalu Smaku, organizowanego przez województwo małopolskie.

Podhalańsko-orawskie projekty najlepsze w małopolskim konkursie na pamiątkę wielkanocną
Teresa Ścisłowicz (Bór, Nowy Targ) za stworzenie filcowej podkładki i przypinek w kształcie pisanek, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na pamiątkę wielkanocną pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce”, zorganizowanym po raz pierwszy przez samorząd województwa.
Wielkanocne baranki Caritas na dom dla niepełnosprawnych
Ponad 52 tysiące cukrowych baranków trafiło do parafii archidiecezji krakowskiej w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas. W ubiegłym roku akcja miała na celu pomoc w sfinansowaniu budowy domu dla niepełnosprawnych w Spytkowicach. W tym roku Caritas zbiera środki na wyposażenie domu.
Wielkanocna Zbiórka Żywności w Małopolsce
W piątek, 4 kwietnia w Małopolsce rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez Bank Żywności w Krakowie. W sumie w akcji bierze udział 28 miejscowości z naszego regionu w blisko 170 sklepach spożywczych.

Solne pisanki z Wieliczki
Święta Wielkanocne zbliżają się szybkimi krokami. Na ich powitanie w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powstaną, jedyne w swoim rodzaju, pisanki wykonane z soli. XV Konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” zorganizowany zostanie w środę 9 kwietnia br. w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Konkurs na pamiątkę wielkanocną z Małopolski
Województwo Małopolskie ogłasza konkurs na pamiątkę wielkanocną z Małopolski. Zasady są dwie - musi promować region w związku ze zbliżającą się Wielkanocą i nawiązywać do kultury ludowej.
NOWY SĄCZ. Wydano pozwolenie na budowę obwodnicy północnej miasta
Wojewoda małopolski wydał pozwolenie na budowę kluczowej inwestycji dla Nowego Sącza - obwodnicy północnej wraz z mostem na Dunajcu. W wyniku rozstrzygniętego przetargu zadanie zrealizuje firma Intercor z Zawiercia. Koszt to prawie 98 mln zł.

Sylwestrowa noc na Podhalu: bójki, awantury, pijani, ale bez poważnych incydentów
Ponad 70 razy interweniowali w sylwestrową noc policjanci z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Najwięcej osób witało przyjście Nowego Roku pod gołym niebem na zakopiańskich Krupówkach.

Podhale: Nocny pożar w Nowym Targu (zdjęcia)
NOWY TARG. Pożar wybuchł przed godz. 5 rano. W ogniu stanął drewniany budynek mieszkalny. Jedna osoba z poparzeniami została odwieziona do szpitala. Pozostałe osoby, przebywające w domu - nie odniosły obrażeń.
Uszkodzone dachy, brak prądu, powalone drzewa - straty po nocnym silnym wietrze w Małopolsce
Około 150 razy interweniowali w nocy strażacy z powodu silnego wiatru na terenie województwa małopolskiego. Wyjeżdżali głównie do usuwania powalonych drzew i reklam oraz uszkodzonych dachów. Nikt nie ucierpiał.

Nowy Targ: marsz milczenia przeciwko przemocy (zdjęcia)
Około 700 osób spotkało się wieczorem pod kamienicą nr 5 w Rynku, w miejscu, gdzie w andrzejkową noc został śmiertelnie ugodzony nożem 20-letni Andrzej z Nowego Targu. Uczestnicy spotkania stali w milczeniu, zapalali znicze, a potem, wspólnie z księdzem odmówili modlitwę. Modlono się m.in. o bezpieczną zabawę.
W Krakowie zostanie wprowadzony zakaz nocnej sprzedaży alkoholi w sklepach?
Mieszkańcy i radni z centrum Krakowa są przeciwni rosnącej liczbie sklepów z alkoholem, zwłaszcza całodobowych. Radni z Dzielnicy I Stare Miasto zwrócili się do prezydenta Krakowa z postulatem wprowadzenia na terenie Śródmieścia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Poprosili również o ograniczenie liczby koncesji.

Podhale: nocne roboty drogowe na moście w Białym Dunajcu
W ekspresowym tempie przeprowadzono nocne roboty na będącym w złym stanie technicznym moście w Białym Dunajcu. Drogowcy śpieszyli się z zakończeniem prac, bo na czas robót trzeba była zamknąć na kilka godzin "zakopiankę".

Północna część obwodnicy Wojnicza - gotowa
Dziś została oddana do ruchu północna część nowej obwodnicy Wojnicza. Inwestycja kosztowała 53,6 mln zł, z czego 42,3 mln to środki unijne. Pozostałe 11 mln pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego.
KRAKÓW. Śmierć w nocnym klubie
36-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu tarnowskiego został śmiertelnie raniony nożem w krakowskim Klubie "Moulin Rouge". Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy, z piątku na sobotę. Mężczyzna przyszedł do klubu z kolegą. Posprzeczał się z innym bywalcem lokalu i dostał cios nożem.
Klub Zamoyskiego: "Apelujemy do radnych Zakopanego aby uniemożliwili burmistrzowi realizację planów szkodzących zakopiańskiej wspólnocie"
ZAKOPANE. "Żądamy wycofania się Rządu ze sprzedaży PKL. Apelujemy do radnych Zakopanego aby jak najszybciej podjęli stosowną uchwałę, określającą kierunki działania Burmistrza i uniemożliwili Januszowi Majchrowi realizację planów szkodzących zakopiańskiej wspólnocie" - piszą członkowie Klubu im. Władysława Zamoyskiego.

Noc Świętojańska w Kuźnicach (zdjęcia)
ZAKOPANE. W ogrodzie odrestaurowanego zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach odbyły się główne uroczystości obchodów Roku Władysława Zamoyskiego, upamiętniających 160 rocznicę urodzin hrabiego.

Nowotarskie Sobótki. Dunajcem popłynęły wianki (zdjęcia)
NOWY TARG. Pokazem sztucznych ogni zakończyła się doroczna impreza organizowania z okazji Nocy Świętojańskiej przez Związek Podhalan. Wcześniej, zgodnie z tradycją, szukano kwiatu paproci, przygotowano wianki i tańczono przy ogniu. Gwiazdą XI Nowotarskich Sobótek był zespół "Górzanie".

Zakopiańska Noc Muzeów - w tym roku przygotowano ciekawą ofertę dla dzieci (zdjęcia)
Organizatorze tegorocznej Nocy Muzeów w Zakopanem przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych. Wydarzenia skierowane do dzieci odbyły się m.in w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, Centrum Edukacji TPN oraz oczywiście Muzeum Kornela Makuszyńskiego.
KRAKÓW. Awantura w sklepie nocnym na Podgórzu. Padło 12 strzałów
W nocy, z soboty na niedzielę (6-7 kwietnia) doszło do awantury w sklepie nocnym na Podgórzu w Krakowie. Pracownik ochrony podczas interwencji oddał dwanaście strzałów w powietrze. Nikt nie ucierpiał.

Pumpy, getry, drewniane narty i jeden kij - jazda na nartach w strojach i na sprzęcie z epoki (zdjęcia)
TATRY. Już od 15 lat na Kalatówkach, w Suchym Żlebie rozgrywane są zawody na starym sprzęcie narciarskim. Do walki o Wielkanocne Jajo stanęło 25 kobiet i 51 mężczyzn z Polski oraz Słowacji. Byli zawodnicy z Poznania, Jasła, Warszawy, ale przede wszystkim z Podhala.
Zespół Modlnicanie na krakowskim Rynku Głównym(zdjęcia)
W Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia o godz. 14:00 na krakowskim Rynku Głównym można było zobaczyć prezentację obrzędów związanych ze Śmigusem Dyngusem w wykonaniu Stowarzyszenia Folklorystycznego "Teatr Regionalny" -Zespół Modlnicanie.

Kościelisko - doroczny konkurs wielkanocny (zdjęcia)
W parafii Sw. Kazimierza w Kościelisku odbył się coroczny konkurs na koszyczek wielkanocny, w którym brały udział dzieci z terenu Kościeliska. Konkurs, który był częścią "Wielkanocnych Zwyków", organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.

Pokaz wielkanocnych stołów regionalnych w Krakowie(zdjęcia)
Od godz. 10:00 na krakowskim Rynku Głównym trwał pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Stoiska oceniano pod względem wrażeń wizualnych oraz pomysłu na ciekawe powitanie gości, np. przyśpiewkami.

Rozstrzygnięto konkurs na Najpiękniejszy Tradycyjny Orawski Koszyczek Wielkanocny (zdjęcia)
ZUBRZYCA GÓRNA. Do zorganizowanego przez Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Orawską Bibliotekę Publiczną w Jabłonce oraz Parafię pw. Św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej konkurs wielkanocnego - zgłoszono ponad 30 koszyczków.

"Pisanki wielkanocne" - prace dzieci z nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 5 zagościły w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie (zdjęcia)
W cieniu wawelskiego wzgórza uczniowie nowotarskiej "Piątki" pokazali 180 prac, których tematem są pisanki wielkanocne. - Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do podzielenia się talentami naszych uczniów w tak prestiżowym miejscu, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie - mówi dyr. szkoły Krzysztof Kuranda.

Trwają krakowskie Targi Wielkanocne(zdjęcia)
Od piątku, 22 marca na krakowskim Rynku Głównym trwają Targi Wielkanocne. Biorą w nich udział wystawcy z Polski, Litwy, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Impreza potrwa jeszcze do poniedziałku, 1 kwietnia.

Ruszają Targi Wielkanocne w Krakowie
W piątek, 22 marca rozpoczną się na krakowskim Rynku Głównym Targi Wielkanocne. Wezmą w nich udział wystawcy z Polski, a także z Litwy, Słowacji Ukrainy oraz Węgier. Impreza potrwa do poniedziałku, 1 kwietnia.
KRAKÓW. Od 5 marca rusza modernizacja północnej jezdni ul. Conrada - utrudnienia w ruchu
Od wtorku, 5 marca na kierowców czekają utrudnienia w ruchu, w związku z modernizacją północnej jezdni ul. Conrada (prowadzącej w kierunku ronda Ofiar Katynia). W tym samym czasie zwężona będzie ul. Jasnogórska.
XII Powiatowy Nocny Bieg Mikołajkowy Olszana (duża galeria)
Po raz dwunasty na terenie gminy Podegrodzie odbył się Nocny Bieg Mikołajkowy. W poprzednich latach kolejne edycje tej imprezy odbywały się w Gostwicy, w Podegrodziu i – jak obecna – w Olszanie.
XLIV Rajd Nocny Szlakami Partyzantów Gorczańskich
W tegorocznym, 44. Rajdzie Szlakami Partyzantów Gorczańskich, organizowanym przez I LO im. S. Goszczyńskiego we współpracy z Adamem Jachymiakiem - przewodnikiem beskidzkim, wieloletnim uczestnikiem tej imprezy, wzięła udział 20-osobowa grupa młodzieży z I LO oraz dzielna grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6.
Małopolska Noc Naukowców - już szósta edycja
Już po raz szósty - 28 września - w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. W organizację tego niezwykłego wydarzenia zaangażowanych jest w tym roku aż 36 wydziałów małopolskich szkół wyższych.
Wracają nocne tramwaje w Krakowie
Już 28 września pojawią się dwie pierwsze nocne linie tramwajowe w Krakowie. Po 26 latach nieobecności tramwaje wracają do nocnych kursów. Na zmiany przygotować się też trzeba przy głównym punkcie przesiadkowym, czyli Dworcu Głównym.
Małopolska Noc Naukowców 2012 - już wkrótce!
Małopolska Noc Naukowców obędzie się 28 września, już po raz szósty. Wydarzenie będzie miało miejsce w czterech miastach regionu tj.: w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach.

Pasowani na zbójników - Polak, Słowak i Czech
BUKOWINA TATRZAŃSKA. Podczas Sabałowej Nocy do grona zbójników dołączyli Jan Kotarba, Andrzej Niedoba i Józef Górka. Miano "Wierchowyj Orlicy" otrzymały Maria Kuchta, Zofia Budz (członkinie bukowiańskiego amatorskiego zespołu teatralnego im. Pitoraka) oraz minister rozwoju regionalnego, senator Elżbieta Bieńkowska.

Noc spadających gwiazd (12/13 sierpnia)
W tych dniach (o ile niebo jest bezchmurne) można obserwować setki obiektów, które spalają się w atmosferze. Roje meteorów pojawiają się od końca lipca, ale apogeum zjawiska, czyli największa aktywność roju Perseidów na naszym niebie ma mieć miejsce w noc z niedzieli na poniedziałek (12/13 sierpnia).
Sobotnia Noc Tatrzańskiego Smaku (zdjęcia)
ZAKOPANE. Ciekawy pomysł zaproponowało Starostwo Tatrzańskie przy okazji Nocy Muzeów. Jest to projekt „kulinarny” zatytułowany „Noc Tatrzańskiego Smaku”. Jest to kontynuacja marcowego projektu Tatrzańska Akademia Kulinarna.

Przegląd Palm Wielkanocnych w Bukowiańskim Centrum Kultury (zdjęcia)
BUKOWINA TATRZ. Zgodnie z wieloletnią tradycją w Domu Ludowym w Niedzielę Palmową odbył się coroczny Przegląd Palm Wielkanocnych. - W tym roku tradycyjnie wykonane palmy zaprezentowało 161 dzieci, które w przeważającej liczbie wystąpiły w naszych podhalańskich strojach. Cieszy fakt, że stara tradycja ludowa jest nadal kultywowana - podsumowuje Bartek Koszarek.

Tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju
Trzy główne nagrody w Konkursie Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju zdobyli: Anna i Wojciech Dulańscy za Najbardziej Tradycyjną Palmę, dziecięcy zespół regionalny "Robcusie" za Najpiękniejszą Palmę oraz Kamila i Benek Wietrzyk za Najoryginalniejszą Palmę.

Rusza rejestracja na Małopolską Noc Naukowców
W najbliższy czwartek (15 września) równo o godzinie 11 startuje elektroniczna rejestracja chętnych do udziału w Małopolskiej Nocy Naukowców (23 września). Ważna informacja - na stronie internetowej imprezy można się rejestrować tylko na wybrane imprezy.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu
KRAKÓW. Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu odbędzie się w niedzielę, 17 kwietnia na Placu Wolnica. Jarmark uatrakcyjnią występy zespołów folklorystycznych, pokazy świątecznych zwyczajów, prezentacje rzemiosł i twórców regionalnych. Będzie można spróbować m. in. specjałów staropolskiej kuchni. Nie zabraknie oczywiście palm wielkanocnych.